Dalin Myślenice - Stal Mielec 2:3 (21:25, 22:25, 25:21, 25:16, 8:15)

SIATKÓWKA KOBIET. Seria A. Podobnie jak w pierwszej części rundy zasadniczej, tak i w rewanżu, piąty set decydował o wyniku konfrontacji Dalinu ze Stalą. Po raz drugi w tym sezonie więcej zimnej krwi zachowały mielczanki, co przybliża je do play-offowej "ósemki", gwarantującej ligowy byt.
Siatkarki Dalinu i Stali to specjalistki od pięciosetowych pojedynków. Do tej pory lepiej w tie-breakach radziły sobie myśleniczanki. W piątym secie pokonały nawet mistrzowskie Winiary Kalisz, ale nie potrafią znaleźć recepty na Mielec, bowiem właśnie po pięciu setach przegrały w mieście nad Wisłoką.

W sobotę w Myślenicach fortuna znowu odwróciła się od Dalinu i dwa punkty pojechały do Mielca. Tym samym szanse gospodyń na awans do play-offowej "ósemki" oddaliły się, przybliżyły natomast do drużyny trenera Jerzego Matlaka.

W przekroju całego meczu Stal miała lepszą obronę. Popełniała też znacznie mniej prostych błędów. - Strasznie chciałyśmy tu wygrać. Specjalnie trenowałyśmy w mniejszej sali, żeby przygotować się do warunków panujących w Myślenicach - mówiła rozgrywająca Stali Ewa Cabajewska, która po meczu cieszyła się z koleżankami i grupką kibiców z Mielca jak ze zdobycia mistrzostwa Polski.

- Stawka tego meczu była olbrzymia. Moje dziewczyny nie wytrzymały tej presji - stwierdził szkoleniowiec Dalinu Jerzy Bicz, którego martwiły proste błędy. - Spokojnie mogliśmy wygrać drugiego seta, ale w kluczowym momencie nasza najbardziej doświadczona zawodniczka Agnieszka (Lehman - Dybała) psuje zagrywkę, chociaż jej serwisy nie są ryzykowne, za chwilę któraś z dziewcząt robi to samo - krytykował.

Faktycznie, po gładko przegranym pierwszym secie (Dalin prowadził 5:2, lecz później nie radził sobie z atakiem i przyjęciem zagrywki - mielczanki odskoczyły na 20:16), w drugim - mimo słabej skuteczności ataku myśleniczanek - toczyła się wyrównana walka i dopiero w końcówce (od 19:21) zwycięstwo zapewniła sobie Stal. Dorota Ściurka i Karolina Kosek jeśli już przebiły się przez blok, to najczęściej uderzały zbyt słabo, przez co świetnie ustawione na parkiecie rywalki przyjmowały piłkę i wyprowadzały skuteczne kontry.

Dalin nie załamał się wynikiem 0:2 po dwóch setach, tylko wygrał dwie kolejne partie. W czwartej wręcz zdeklasował przeciwnika dzięki szczelnemu blokowi i świetnej grze Ściurki w ataku. W tej sytuacji kibice biało - zielonych mieli podstawy liczyć na zwycięstwo w tie-breaku. Tymczasem w decydującym starciu role odwróciły się.

Stal świetnie broniła i kontratakowała (Swietłana Pugaczowa na 5:9), serwowała (as Andrey Pavelkowej na 5:10), blokowała (dwukrotnie KatarzynaWysocka, doprowadzając do stanu 6:13), a spotkanie zakończyła zbiciem po przekątnej Pavelkowa.

- Nie załamałyśmy się po przegraniu trzeciego i czwartego seta, tylko postanowiłyśmy od razu na nie naskoczyć - tłumaczyła Cabajewska. - Udało się. Dalin to taki niepozorny zespół, bez gwiazd, ale gdy tylko pozwoli mu się grać, to staje się groźny - dodała.

- Poziom meczu był słaby, lecz w myślenickiej hali wszyscy grają z drżącymi rękami - powiedział trener Stali Jerzy Matlak. - Jest to tym bardziej cenne zwycięstwo, że Dalin do tej pory wygrał wszystkie mecze u siebie z zespołami, które leżały w jego zasięgu. A nawet z jednym teoretycznie poza zasięgiem - Winiarami. To trzecie nasze wyjazdowe zwycięstwo - dodał z zadowoleniem Matlak.

DALIN MYŚLENICE2
STAL MIELEC3
Sety: 21:25, 22:25, 25:21, 25:16, 8:15.

* Dalin: Zając, Lehman-Dybała, Kosek, Ściurka, Wrzesińska, Dązbłaż, Saad (libero) oraz Tondera.

* Stal: Cabajewska, Pugaczowa, Kicior, Rutkowska, Pavelkowa, Wysocka, Kościelna (libero) oraz Natanek.

Pozostałe wyniki 14. kolejki: AZS AWF Poznań - Muszynianka Muszyna 1:3 (14:25, 21:25, 25:18, 21:25), BKS Stal Bielsko-Biała - Centrostal Adriana GP Bydgoszcz 3:0 (25:21, 28:26, 26:24), Energa Gedania Gdańsk - ZEC SV Gwardia Wrocław 2:3 (27:25, 18:25, 20:25, 25:22, 18:20), Winiary Kalisz - Nafta-Gaz Piła 3:2 (25:27, 25:20, 16:25, 25:19, 15:11).