Czy na łódzkich Bałutach powstanie nowoczesne centrum sportowe?

Na razie powstała fundacja, w której działają tak znani ludzie, jak Niemczyk, Jezierski, Iwański i Partyka
Wczoraj sąd zarejestrował Fundację Rozwoju Sportu "Start". Fundacja działa na obiektach klubu przy ul. św. Teresy. Rozpoczęła inwestycję w budowę boisk piłkarskich ze sztuczną nawierzchnią, przekazuje pieniądze na piątoligowych piłkarzy, a ostatnio wsparła 10 tys. zł pierwszoligowe siatkarki.

W skład zarządu fundacji wchodzą: były tenisista Tomasz Iwański, Leszek Jezierski junior i Krzysztof Bednarek. Wspierają ją Andrzej Niemczyk, trener reprezentacji Polski siatkarek, Leszek Jezierski, legendarny trener piłki nożnej, a konsultantem do spraw lekkiej atletyki jest Artur Partyka. Przewodniczącym rady fundacji jest Marek Zabrocki.

Fundacja ma jasno postawione cele: - Chcielibyśmy zbudować bazę sportową dla młodych ludzi, koncentrując się na dyscyplinach olimpijskich: piłce nożnej, siatkówce, koszykówce, tenisie, lekkiej atletyce i ewentualnie pływaniu - wyjaśnia Tomasz Iwański, kiedyś czołowy polski tenisista, obecnie prezes fundacji. - Nie wchodzi w grę sponsoring, ale w oparciu o tradycje łódzkiego Startu chcielibyśmy stworzyć klub, z szeroką kadrą szkoleniowców, dobrymi obiektami. Dzięki temu będą się do niego garnąć młodzi ludzie. Na razie pomagamy finansowo wizytówkom klubu, bo takie muszą istnieć. Liczymy na akceptację naszych pomysłów ze strony zarządu klubu i szeroką współpracę. O tym, że jesteśmy wiarygodni, niech świadczy nasza pomoc finansowa, którą zaoferowaliśmy już poszczególnym sekcjom bez żadnych umów i nie czekając na profity.

Przedstawiciele fundacji mają się spotkać z zarządem klubu w przyszłym tygodniu. FRS "Start" liczy na to, że wykorzystując pomoc ze środków unijnych postawi obiekt sportowy o wysokim standardzie. Oprócz budowanych już boisk piłkarskich, chce zmodernizować halę sportową, postawić halę do tenisa ziemnego, siłownię. Rozważana jest też budowa nowej pływalni. - To projekt na wzór zachodni, jakich w Polsce jeszcze się nie praktykuje - dodaje prezes. - Konsultowaliśmy się już z warszawską firma, która zajmuje się wykorzystywaniem funduszów europejskich. Możemy liczyć na dofinansowanie rzędu 80 procent planowanych wydatków. Zapewniam, że firmy zaangażowane w pracę fundacji są pokryć całą resztę.

Jeśli zarząd klubu Start zdecyduje się na współpracę z fundacją, to nowe boiska mają być oddane do użytku jeszcze w tym roku. Do lata powinny się rozpocząć także prace przy modernizacji hali sportowej.

DLA GAZETY

Andrzej Niemczyk

trener reprezentacji Polski siatkarek

Po spotkaniach z założycielami fundacji uznałem, że ich projekt ma ręce i nogi. A wszystko, co dotyczy sportu łódzkiego i może na niego pozytywnie wpłynąć, leży mi na sercu. Jeśli tylko mogę pomóc w tym swoim nazwiskiem czy zaangażowaniem, chętnie w to wchodzę. Będziemy działać bardzo szybko. Jeszcze w tym roku chciałbym zorganizować w Łodzi międzynarodowy turniej siatkówki żeńskiej, żeby przypomnieć o tradycjach tej dyscypliny w naszym mieście i rozpropagować ją wśród młodzieży. Pomoże nam w tym Liga Światowa. Liczę, że za pięć, sześć lat dzięki naszej pracy powstanie w Łodzi zespół siatkarek, który będzie reprezentował miasto w europejskich pucharach.

not. jg