Halowe Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce

Trzy medale w kategorii juniora (do 19 lat) i trzy juniora młodszego (do 17 lat) zdobyli nasi reprezentanci w halowych mistrzostwach Polski w Spale

Przez trzy dni na 200-metrowej bieżni w Spale rywalizowało około 900 osób. Jako pierwsi do walki przystąpili juniorzy. W piątek najbardziej liczyliśmy na Karola Sienkiewicza - sprintera Podlasia Białystok, jego klubowych kolegów - kulomiotów oraz skoczków w dal z Narwi Łomża. Jak już informowaliśmy, Sienkiewicz, aktualny mistrz Polski ze stadionu, był trzeci. Dystans 60 m pokonał w czasie 6,90 s, przegrywając srebrny medal o 0,01 s. Zaskakująco dobrze wypadły nasze sprinterki. 18-letnia Paulina Siemieniako (Podlasie) była czwarta - 7,76 s - przegrywając jedynie z zawodniczkami starszymi od siebie. Szóste miejsce wywalczyła jej rówieśnica Agnieszka Szamreta (Juvenia Białystok) - 7,80 s.

Zgodnie z oczekiwaniami bardzo dobrze radzili sobie nasi miotacze. Piotr Radziwon przez jakiś czas dzierżył nawet rekord Polski kulą sześciokilogramową - 18,97 m. W ostatniej próbie jednak o 9 cm pobił go Piotr Golba z Ostrowianki Ostrów Mazowiecki. Rekordy życiowe poprawili także dwaj inni zawodnicy Podlasia, którzy zakwalifikowali się do finału: czwarty Marcin Budnik (17,62 m) i siódmy Michał Lićwinko (16,52 m).

Zawiódł Piotr Krzyżanowski - mistrz Polski ze stadionu - który z rezultatem 6,82 m nie awansował nawet do finału (był dziewiąty) skoku w dal. Lepiej spisał się inny skoczek Narwi, Marcin Dudek - piąty z wynikiem 7,06 m. Ponadto piąty w biegu na 1500 m był Daniel Rutkowski z Prefbetu Śniadowo - 4:02,69.

W sobotę juniorzy kończyli swoje zmagania, do rywalizacji przystąpili też ich młodsi koledzy. Ostatni medal w starszej kategorii z naszych reprezentantów wywalczyła w skoku wzwyż Kamila Stepaniuk (Podlasie), pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1,80 m. Zawiodła Aleksandra Zarecka, która z wynikiem 1,69 m była dopiero dziewiąta. Ponadto w finale biegu na 60 m przez płotki piąty był Adrian Tomaszewski (UKS 19 Bojary Białystok) z rekordem życiowym 8,59 s, a Adam Orłowski (Słoneczny Stok Białystok) zajął dziewiąte miejsce - 8,96 s.

Juniorzy młodsi w pierwszym dniu zdobyli jeden medal. Oczywiście bezkonkurencyjna w skoku wzwyż okazała się Urszula Domel (Hańcza Suwałki) - 1,73 m. W finałowym biegu na 60 m trochę poniżej oczekiwań wypadł Jakub Prystrom (UKS 19 Bojary), który zajął ósme miejsce - 7,22 s, a w kwalifikacjach biegał szybciej. Szósta w trójskoku była Magdalena Romańczuk (Słoneczny Stok) - 11,11 m.

Wczoraj bezapelacyjne zwycięstwo w finale biegu na 60 m przez płotki odniósł Tadeusz Hyży (UKS 19 Bojary) - 7,97 s. W pokonanym polu pozostawił m.in. Macieja Wojtkowskiego (AZS-AWF Warszawa), który w eliminacjach czasem 7,92 s poprawił rekord Polski. Drugi na metę biegu na 2000 m z rezultatem 5:43,37 przybiegł Piotr Borzymowski (Prefbet). Ponadto w skoku w dal piąte miejsce zajęła Alicja Sakowicz (Słoneczny Stok) - 5,33 m, a Mariusz Kucharski (Podlasie) był siódmy - 6,54 m.

Rekordy młodzika

W Spale poza konkursem startował młodzik Prefbetu Śniadowo Arkadiusz Wojno. Poprawił dwa rekordy Polski w swojej kategorii wiekowej: na 300 (37,71 s) i 400 m (52,51 s).