Pięć medali młodych lekkoatletów w Spale

Trzy srebrne i dwa brązowe medale oraz dwa rekordy kraju - to dorobek świętokrzyskich lekkoatletów w mistrzostwach Polski juniorów i juniorów młodszych w Spale.

Najbliżej złota był Damian Rożej z Olimpu Końskie. W sobotę w eliminacjach biegu na 300 m ustanowił rekord Polski juniorów młodszych czasem 35,27 s. Był więc zdecydowanym faworytem niedzielnego finału. Niespodziewanie przegrał jednak o 0,08 s z Marcinem Kłaczańskim z Zawiszy Bydgoszcz, któremu do zwycięstwa wystarczył rezultat 35,91. - Trochę zbyt wolno zaczął, poza tym był przeziębiony - tłumaczył porażkę syna Wiesław Rożej, wiceprezes Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Także dwa srebrne medale zdobyły juniorki. Edyta Pura (WiR Łopuszno) powtórzyła sukces sprzed roku, zajmując drugie miejsce w biegu na 400 m z wynikiem 56,84. O jedno miejsce wyżej w porównaniu z ubiegłorocznymi mistrzostwami poprawiła się natomiast Kamila Chudzik z KKL Kielce, zdobywczyni drugiej lokaty w 5-boju z rezultatem 3359 pkt.

Pierwszy swój medal mistrzostw Polski zdobyła Magdalena Drop z Wisły Sandomierz, która była trzecia w skoku wzwyż juniorek z wynikiem 1,75. - Startowała z zapaleniem oskrzeli. Szkoda, bo mogła skoczyć nawet 1,80 i wygrać. Ale odbijemy to sobie latem - zapowiedział trener utalentowanej zawodniczki Andrzej Mirek.

Jak już pisaliśmy, w piątek brązowy medal w bardzo emocjonującym konkursie pchnięcia 6-kilogramową kulą juniorów wywalczył Karol Zbroszczyk (KKL) Kielce, który w czwartej próbie poprawił rekord Polski wynikiem 18,50. W piątej przerzucił go jednak Piotr Radziwon z Białegostoku (18,97), a w szóstej Piotr Golba z Ostrowa Mazowieckiego (19,06). Kamil poprawił się jeszcze na 18,73 i jest to oczywiście rekord okręgu.

Cztery miejsca w pierwszej dziesiątce mistrzostw wywalczyli jeszcze juniorzy młodsi. Siódmy w biegu na 1000 m był Karol Szczęk z STS Skarżysko z czasem 2.40,11. Tę samą lokatę wywalczył także Milan Makuch z KKL Kielce w 7-boju z rezultatem 4086 pkt. W pchnięciu kulą 5-kilogramową ósmy był Kamil Picheta - 15,49, a dziewiąty Rafał Zięba - 14,77 (obaj KKL Kielce). Wynik Pichety, który był najmłodszym finalistą konkursu, to nowy rekord okręgu juniorów młodszych, lepszy od poprzedniego rezultatu Zbroszczyka sprzed roku o 12 cm.

Pozostałe miejsca i wyniki świętokrzyskich lekkoatletów:

juniorki: 400 m - 12. Magdalena Podsiadło (KKL Kielce, 60,29), 800 m - 12. Kamila Perz (WiR Łopuszno, 2.20,07);

juniorki młodsze: 600 m - 15. Anna Waligórska (WiR, 1.40,94);

juniorzy: 3000 m - 13. Miłosz Cedro (STS Skarżysko, 9.03,84), 800 m - 30. Szymon Serszyński (Olimp Końskie, 2.06,62);

juniorzy młodsi: 2000 m - Łukasz Bednarski (Ostrowia, 5.58,80), 21. Mateusz Gola (KKL, 6.08,68), 1000 m - 22. Rafał Gontarczyk (Ostrowia, 2.48,33), 600 m - 25. Damian Zasada (Olimp, 1.31,30), 26. Krzysztof Sobiegraj (WiR, 1.31,41)