Beskidy chcą zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich od sezonu 2009-2010

Beskidy chcą zawodów PŚ w skokach narciarskich! - Wierzę, że uda się je przeprowadzić w sezonie 2009/2010 na dwóch naszych skoczniach: w Wiśle i Szczyrku - zapowiada Andrzej Wąsowicz, prezes Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego. Zdradza, że jest już przygotowywana dokumentacja przebudowy skoczni Skalite w Szczyrku.
Po tym, jak udało się doprowadzić do modernizacji nowoczesnej skoczni w Wiśle Malince [według planów ma zostać oddana do użytku w sierpniu 2006 roku - przyp. red.], działacze ŚBZN chcą rozpocząć również przebudowę skoczni Skalite w Szczyrku. - Decyzja już zapadła. W ciągu 2,5 roku w Szczyrku będziemy mieli nowoczesny obiekt narciarski. Obecnie jesteśmy już na etapie przygotowywania projektów. Będą nam one potrzebne do wniosków o dofinansowanie inwestycji - mówi Wąsowicz.

Całość prac modernizacyjnych w Szczyrku ma kosztować 25-30 mln zł. - Prace zostaną podzielone na kilka etapów. Skąd weźmiemy pieniądze? Źródeł jest kilka: z Totalizatora Sportowego można starać się o 40 procent, resztę ze środków Unii Europejskiej i Urzędu Wojewódzkiego. Jedno jest pewne: obecnie w Polsce jest sprzyjający klimat dla skoków narciarskich i trzeba to wykorzystać - podkreśla Wąsowicz. Skocznia w Szczyrku zostanie powiększona z rozmiaru K-85 do K-95. Obok powstaną wyciąg, pomieszczenia dla zawodników, nowoczesna wieża sędziowska, a także sztuczne oświetlenie. W planach jest również wybudowanie trybun, które miałyby pomieścić ok. 12 tys. widzów.

Zaraz obok Skalite mają powstać dwie kolejne skocznie dla dzieci i młodzieży K-60 i K-30. - Będziemy mieli wtedy nowoczesny kompleks, na którym będzie można organizować zawody dużej rangi - podkreśla prezes.

Prawdziwym bodźcem do działania okazała się październikowa wizyta wysokich rangą przedstawicieli światowej federacji narciarskiej FIS. - Szczyrk odwiedziło trzech dyrektorów PŚ w skokach narciarskich. Zaprosiliśmy ich, żeby zobaczyli stare poczciwe Skalite. Nie powiem, że obiekt rzucił ich na kolana, ale dostrzegli szansę, że w tym regionie może powstać nowoczesna baza sportowa. Dostaliśmy z FIS informację, że na 99 procent otrzymamy organizację mistrzostw świata juniorów w roku 2008 - dodaje Wąsowicz.

MŚ juniorów w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej mają odbyć się w Szczyrku, w lutym 2008 roku. Rok później w tym samym miejscu zostanie rozegrana zimowa olimpiada młodzieży. - To będą sprawdziany przed decydującą walką o organizację najważniejszej imprezy, o jaką możemy się postarać, czyli o zawodów Pucharu Świata w skokach. Nasz region na to zasługuje, Beskidy powinny mieć w kalendarzu taką imprezę. Mam taki sen: za cztery lata w jedną z grudniowych sobót odbędzie się konkurs indywidualny w Wiśle, a dzień później drużynowy w Szczyrku. Wierzę, że się spełni - uśmiecha się Wąsowicz.Czy tak będzie?

Sierpień 2006 - zostaje oddana do użytku skocznia w Wiśle Malince

Jesień 2007 - zostaje zakończona przebudowa skoczni Skalite w Szczyrku

Luty 2008 - Szczyrk organizuje mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym (skoki i kombinacja norweska)

Sezon 2009/2010 - FIS przyznaje Beskidom organizację konkursu skoków narciarskich w ramach Pucharu Świata