Absolutny rekord Polski Anny Rogowskiej

Anna Rogowska pokonała w Bydgoszczy Swietłanę Fieofanową i pobiła rekord Polski. Nikt ani w hali, ani na otwartym stadionie nie skoczył wyżej niż 4,73 m.
Wynik Rogowskiej jest też najlepszym rezultatem w tym sezonie na świecie. - Rekordy Polski ani żadne inne najlepsze wyniki na świecie nie są dla mnie ważne. Najważniejszy jest zawsze mój rekord życiowy. Chcę skakać jak najwyżej i nie poprzestanę na tym wyniku - obiecywała w bydgoskiej hali szczęśliwa rekordzistka, która w pierwszej próbie była bardzo bliska pokonania 4,80.

Dopingowało ją 5 tysięcy widzów. Głównymi rywalkami Rogowskiej były dwie Rosjanki, wicemistrzyni olimpijska Fieofanowa i Tatiana Polnowa, oraz dotychczasowa rekordzistka Polski Monika Pyrek.

W skoku wzwyż bezkonkurencyjny był Rosjanin Jarosław Rybakow. Wszystkie wysokości wziął za pierwszym razem. Skacząc 2,31, pokonał mistrza świata Jacquesa Freitaga oraz wicemistrza olimpijskiego Matta Hemingwaya. Cieszyli się Polacy. Aleksander Waleriańczyk, Michał Bieniek i Robert Wolski skoczyli 2,25 i zdobyli minimum na halowe mistrzostwa Europy w Madrycie.

Po jednej stronie trybuny dla VIP-ów siedziała prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Irena Szewińska. Po drugiej jej konkurent w niedawnych wyborach na szefa związku Jacek Kazimierski. Szef firmy Elite Cafe, która wyłożyła 600 tys. złotych na organizację mityngu, mówił: - PZLA blokuje naszą inicjatywę zostania sponsorem strategicznym związku. Mieliśmy na to 700 tys. złotych. Skoro związek ich nie chce, przeznaczymy je inne cele, ale też związane z lekkoatletyką. Chcę zorganizować latem wielki mityng - mówi Kazimierski.

Wyniki skoku o tyczce kobiet:

1. Anna Rogowska (Polska/SKLA Sopot) 4,73

2. Swietłana Fieofanowa (Rosja) 4,53

Monika Pyrek (Polska/MKL Szczecin) 4,53

4. Tatiana Polnowa (Rosja) 4,53

5. Anżeła Bałachonowa (Ukraina) 4,23

Kristina Molnar (Węgry) 4,23

7. Mary Sauer (USA) 4,13

8. Sabine Schulte (Niemcy) 4,13Wyniki skoku wzwyż mężczyzn:

1. Jarosław Rybakow (Rosja) 2,31

2. Jacques Freitag (RPA) 2,28

3. Jamie Nieto (USA) 2,25

Mark Boswell (Kanada) 2,25

Michał Bieniek (Polska/AZS AWF Wrocław) 2,25

Robert Wolski (Polska/MKLA Łęczyca) 2,25

7. Aleksander Waleriańczyk (Polska/Wawel Kraków) 2,25

8. Matt Hemingway (USA) 2,25

9. Nicola Ciotti (Włochy) 2,20

Wiaczesław Woronin (Rosja) 2,20