Młodzieżowy Puchar Polski we florecie w Gdańsku

Zawodnicy Sietomu AZS AWFiS Gdańsk Anna Lidzbarska i Andrzej Witkowski triumfowali w III turnieju "O kirys Jana III Sobieskiego" we florecie
W stawce zawodników zabrakło aktualnej wicemistrzyni Europy Agaty Kantorskiej z Warta Poznań, którą wyeliminowała choroba, oraz brązowego medalisty ME Stanisława de Bazelaire (mieszka i studiuje we Francji, nie udało mu się dojechać). Frekwencja i tak była rekordowa w historii zawodów o Młodzieżowy Puchar Polski (występują zawodnicy do lat 20). Na gdańskich planszach do walki stanęło w sunie 80 florecistek i 72 florecistów. Zwyciężyli reprezentanci gospodarzy Sietomu AZS AWFiS Gdańsk Anna Lidzbarska podopieczna trenera Roberta Mrozowskiego, dla której było to pierwsze w karierze zwycięstwo w turnieju pucharowym, oraz Andrzej Witkowski trenujący pod okiem Longina Szmita. Zwycięzcy otrzymali wykonane ze srebra kirysy, czyli kopie napierśnika używanego przez husarię.

Sponsorem głównym turnieju była Firma Handlowa Sulmin. Imprezę wspierały także Sietom, FORMA Pełna Obsługa Poligraficzna, oraz Ares-Service. Patronem medialnym zawodów była "Gazeta Wyborcza Trójmiasto"

Wyniki Floretu Kobiet:

Ćwierćfinały: Anna Lidzbarska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Olga Kamińska (Warta Poznań) 9:5, Martyna Synoradzka (Warta) - Małgorzata Susfał (D'Artagnan Warszawa) 10:6, Paulina Gładysz (Kolejarz Wrocław) - Daria Kapserek (D'Artagnan) 15:8, Marta Matysik (AZSAWF Warszawa) - Justyna Anuszewska (Sietom) 15:6

Pólfinały: Lidzbarska - Matysik 15:11, Synoradzka - Gładysz 15:9

Finał: Lidzbarska - Synoradzka 15:13

Wyniki Floretu Mężczyzn:

Ćwierćfinały: Andrzej Witkowski - Tomasz Śmietanka (obaj Sietom) 15:8, Piotr Bryzek - Michał Majewski (obaj AZS-AWF Warszawa) 15:8, Stefan Roszkowski (AZS Warszawa) - Karol Naruszewicz (Sietom) 15:13, Paweł Szumielewicz (KSz Wrocławianie) - Dawid Nowociński (Budowlani Toruń) 15:13

Pólfinały: Witkowski - Roszkowski 14:13, Bryzek - Szumielewicz 15:8

Finał: Witkowski - Bryzek 15:10

Puchar Świata w Paryżu

W Paryżu odbyły się zawody Pucharu Świata we florecie mężczyzn Challenge International de Paris. Niespodziewanie zwyciężył Chińczyk Liangliang Zhang. Najlepszy z Polaków Radosław Glonek (Sietom) zajął 12. miejsce - to jego najlepszy wynik w zawodach PŚ. Pozostali zawodnicy Sietomu nie weszli do pierwszej 32. Krzysztof Pietrusiak uplasował się na 39. miejscu, Wojciech Szuchnicki na 57., a Paweł Kawiecki na 62. W sumie startowało 125 florecistów.

Świetnie spisała się za to drużyna florecistów, w której występował Szuchnicki oraz Andrzej Witkowski, Tomasz Ciepły i Sławomir Mocek. Polacy zajęli 2. miejsce pokonując w drodze do finału mistrzów olimpijskich Włochów (45:32) i Rosjan (27:22). W finale biało-czerwoni ulegli 28:36 Francji. 2. miejsce w Paryżu to najlepszy wynik męskiej drużyny w Pucharze Świata od trzech lat. W klasyfikacji PŚ Polacy awansowali z 8. na 6. miejsce. Za dwa tygodnie odbędą się kolejne zawody PŚ w La Coruni w Hiszpanii.