Sport.pl

Gipsar Stal Ostrów - Prokom Trefl Sopot 72:93

W trzech ostatnich meczach ligowych Prokom zdobył w sumie 293 punkty. W sobotę rozgromił Gipsar i teraz skupia się na środowym meczu Euroligi z Estudiantes Madryt
Rzadko zdarza się, aby drużyna miała lepszą skuteczność w rzutach za dwa punkty niż w osobistych, ale tak było właśnie w Ostrowie. Koszykarze Prokomu trafili aż 26 z 33 rzutów za trzy punkty (78 proc.) i 14 z 18 rzutów wolnych (77 proc.). Wyjątkowa skuteczność to głównie zasługa Gorana Jagodnika i Adama Wójcika. Po raz kolejny okazało się, że w lidze nie ma na nich mocnych. Jagodnik (17 punktów w drugiej kwarcie, 23 do przerwy) trafił w całym meczu 7 z 9 rzutów za dwa punkty, a Wójcik nie pomylił się w żadnym z 10 rzutów! Środkowy Prokomu grał dobrze zwłaszcza po przerwie, kiedy krył go niższy o siedem centymetrów Przemysław Lewandowski.

- Wiedzieliśmy, że Gipsar ma kłopoty z wysokimi graczami, i dlatego tak dużo graliśmy pod kosz - tłumaczy trener Prokomu Eugeniusz Kijewski. - Choć trzeba przyznać, że w pierwszej połowie - głównie dzięki rzutom za trzy punkty - rywale trzymali się dzielnie i trochę nas zmęczyli.

Sopocianie mieli duże problemy ze skompletowaniem składu na ten mecz. Do rozgrywek ligowych nie są jeszcze zgłoszeni Joe McNaull (podpisał umowę do końca sezonu) i Mariusz Bacik, chory jest rozgrywający Tomas Pacesas. Po meczu Euroligi w Stambule Prokom został więc w dziewięcioosobowym składzie i groziła mu kara za brak 10 zawodników w składzie. W trybie awaryjnym do Ostrowa ściągnięto więc juniora Mateusza Pietkiewicza, syna dyrektora Prokomu, Wojciecha. 18-letni rozgrywający doczekał się nawet debiutu. Zagrał 2 minuty i 40 sekund i w tym czasie zdążył zaliczyć dwie asysty! Już na rozgrzewce widać było, że nie czuje szczególnej tremy, mimo zaledwie 184 cm wzrostu popisywał się efektownymi wsadami. Ostatni mecz w Prokomie rozegrali inni młodzi zawodnicy Tomasz Świętoński i Mariusz Redek, którzy już we wtorek zostaną wypożyczeni do Noteci Inowrocław. Redek zdążył zdobyć w Ostrowie swoje pierwsze w tym sezonie punkty dla Prokomu.

Już w środę o godz. 19.10 sopocianie rozegrają najważniejszy mecz w tym sezonie. Jeżeli pokonają Estudiantes Madryt, będą pierwszym polskim zespołem, który zagra w TOP 16 Euroligi. Trenerzy już od niedzieli rozpracowują zespół z Madrytu, od dzisiaj każdy trening będzie poświęcony przygotowaniu zespołu do arcyważnego meczu.

Gipsar Stal Ostrów72
Prokom Trefl Sopot93
Kwarty: 24:22, 18:30, 12:18, 18:23.

Gipsar: Karlikanovas 21 (3), Sola 13 (2), Allen 11 (3), Rudzitis 11, Parzeński 2 oraz Lewandowski 6, Małecki 4, Krzykała 4 (1), Krajewski 0.

Prokom: Jagodnik 27 (2), Wójcik 24, Masiulis 10 (1), Nemeth 8 (2), Maskoliunas 0 oraz Miller 15 (3), Cirić 7 (1), Redek 2, Świętoński 0, Pietkiewicz 0.