Szermierczy Młodzieżowy Puchar Polski w Gdańsku

W sobotę na planszach hali AWFiS w Gdańsku odbędzie się III turniej O Kirys Jana III Sobieskiego we florecie kobiet i mężczyzn, zaliczany do klasyfikacji Młodzieżowego Pucharu Polski. Finały rozpoczną się o godzinie 17
W turnieju młodzieżowców biorą udział zawodnicy, którzy nie ukończyli jeszcze 20. roku życia, dlatego zabraknie ubiegłorocznych zwycięzców Katarzyny Kryczało z Sietomu AZS AWFiS Gdańsk i Łukasza Mandesa z AZS-AWF Warszawa (oboje są z rocznika 1984). Wśród młodzieżowców nie jest prowadzona oddzielna klasyfikacja pucharowa, zdobyte punkty zaliczane są za to do sezonowego rankingu razem w zawodami Pucharu Świata (liczą się także rezultaty uzyskane wśród seniorów). W sezonie 2003/2004 rozegrano na razie turnieje Pucharu Polski w Warszawie (październik) i w Toruniu (listopad) oraz trzykrotne zawody Młodzieżowego Pucharu Świata: kobiet w Bochum, Lesznie i Budapeszcie i mężczyzn w Lesznie, Burgsteinfurt i Budapeszcie. Dobrze spisują się w nich zawodnicy Sietomu. Anna Lidzbarska zajmuje drugie, a Agnieszka Kulczycka trzecie miejsce wśród florecistek, a Andrzej Witkowski, Karol Naruszewicz i Paweł Osmański w klasyfikacji florecistów zajmują miejsca 2.-4. Punkty zdobyte w turnieju o kirys są bardzo ważne, gdyż zawodnicy rywalizują o trzy miejsca w reprezentacji Polski na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata, które odbędą się pod koniec marca w Linzu w Austrii.

W turnieju o kirys o godzinie 10 rozpoczną się eliminacje grupowe mężczyzn, dwie godziny później do walki przystąpią kobiety. O godzinie 17 rozpoczną się walki finałowe. Sponsorem głównym turnieju jest Firma Handlowa Sulmin. Imprezę wspierają także Sietom, FORMA Pełna Obsługa Poligraficzna oraz Ares-Service. Patronem medialnym zawodów jest "Gazeta Wyborcza Trójmiasto".

*kirys - rodzaj napierśnika używanego przez husarię