Marta Domachowska awansowała do drugiej rundy Australian Open

Marta Domachowska awansowała do drugiej rundy Australian Open. Dalej grają też Serena Williams, Amelie Mauresmo i fantastyczny Roger Federer. Pierwszym, który odpadł, jest Carlos Moya.
Pojedynek Polki z Chinką Tiang Li zaplanowano na jednym z bocznych kortów, bo pierwszego dnia imprezy w Melbourne najważniejsze obiekty - Rod Laver Arena i Vodafone Arena - zarezerwowano dla gwiazd. Po tym jednak, co Domachowska pokazała w swoim pierwszym pojedynku, niewykluczone, że już w środę ją też zobaczymy na jednym z tych kortów. Zwłaszcza że jej kolejną rywalką będzie rozstawiona z nr. 15 Włoszka Silvia Farina-Elia.

Nim jednak do tego dojdzie, polska tenisistka zapewniła w poniedziałek nielicznym kibicom niezłą dawkę emocji. Najpierw w ekspresowym tempie (w 17 minut) wygrała pierwszego seta, by przez kolejne pół godziny dać się zdominować Chince i przegrać drugą partię.

Gdy przyszło do decydujących rozstrzygnięć, Polka znów się skoncentrowała i zagrała o klasę lepiej, a co najważniejsze agresywniej od przeciwniczki. W sześciu ostatnich gemach pozwoliła sobie na przegranie zaledwie 10 piłek. Deblistka Li (aktualna mistrzyni olimpijska) nie miała szans w starciu z pewnie i odważnie grającą Polką.

To największy sukces polskiej tenisistki od pięciu lat. W 2000 roku Magdalena Grzybowska grała w trzeciej rundzie Rolanda Garrosa. Przegrała wtedy z Anke Huber. Teraz Domachowska może powtórzyć ten wynik, a nawet go poprawić, bo losowanie jest dla niej korzystne.

- Farina-Elia jest absolutnie w jej zasięgu. To może być nawet łatwiejszy mecz niż pojedynek z Chinką - przewiduje Wojciech Fibak, najlepszy polski tenisista w historii.

O zupełnie inne emocje zadbał absolutny faworyt turnieju męskiego Roger Federer. Szwajcar, występujący oczywiście na kocie centralnym, rozegrał właściwie pokazowy mecz. Nieco ponadpółtoragodzinny pokaz polegał na zaprezentowaniu kolosalnej przewagi. Federer był zawsze tam, gdzie po chwili pojawiała się zagrana przez Santoro piłka. Serwował nie do odbioru, smeczował, grał skróty, przeplatał slajsa agresywnymi uderzeniami po liniach. Wygrał pierwsze 13 piłek meczu, a po 17 minutach seta. Gdy pozwalał sobie na chwile dekoncentracji, trwały one nie dłużej niż jedną, dwie piłki.

I gdyby nie fakt, że po drugiej stronie siatki stał jeden z bardziej doświadczonych tenisistów świata - 32-letni Francuz Fabrice Santoro - można by pomyśleć, że organizatorzy rzeczywiście zorganizowali "pokazówkę" z udziałem najlepszego tenisisty świata.

Jak ironia brzmi w tym kontekście wypowiedź Szwajcara, jakiej udzieli zaraz po meczu. - Wychodząc do gry, czułem się trochę niepewnie, ale początek ułożył się dla mnie fantastycznie. Trochę mi głupio, że akurat padło na Fabrice - tłumaczył Federer.

Santoro zachował dyplomatycznie milczenie. Zresztą cóż miałby powiedzieć. Ostatniego seta (i cały mecz) wygrał z Federerem dwa i pół roku temu w Madrycie. Od tego czasu przegrał kolejne 10 setów, więc następne trzy, które dorzucił w poniedziałek, nie zrobiły na nim już takiego wrażenia.

Równie bezradny zdawał się na Vodafone Arena Hiszpan Carlos Moya. Tyle że jego rywalem nie był Federer, a niemal nieznany Guillermo Garcia-Lopez. 21-latek z Albacete był zdecydowanie lepszy od utytułowanego rodaka. A Moya od połowy meczu zdawał się pogodzony z losem.

Petra Mandula (Węgry) - Flavia Pennetta (Włochy, 30) 3:6, 6:1, 6:3

Ana Ivanovic (Serbia i Czarnogóra) - Iveta Benesova (Czechy, 32) 3:6, 7:6 (7-4), 6:1

Jewgienia Liniecka (Rosja) - Lubomira Kurhajcova (Słowacja) 6:4, 6:1

Sophie Ferguson (Australia) - Nuria Llagostera-Vives (Hiszpania) 2:6, 7:6 (8-6), 6:4

Marat Safin (Rosja, 4) - Novak Djokovic (Serbia i Czarnogóra) 6:0, 6:2, 6:1

Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) - Carlos Moya (Hiszpania, 5) 7:5, 6:3, 3:6, 6:3

Andre Agassi (USA, 8) - Dieter Kindlmann (Niemcy) 6:4, 6:3, 6:0

Gaston Gaudio (Argentyna, 10) - Justin Gimelstob (USA) 7:6 (7-3), 6:4, 6:3

Joachim Johansson (Szwecja, 11) - Sjeng Schalken (Holandia) 7:6 (8-6), 6:2, 6:3

Tommy Robredo (Hiszpania, 13) - Scott Draper (Australia) 5:7, 6:2, 6:4, 6:2

Tommy Haas (Niemcy, 16) - Xavier Malisse (Belgia) 6:3, 6:2, 6:3

Dominik Hrbaty (Słowacja, 20) - Robin Soderling (Szwecja) 6:4, 6:2, 1:0 - krecz Soderlinga

Olivier Rochus (Belgia) - Nicolas Kiefer (Niemcy, 21) 5:7, 6:2, 6:3, 2:6, 6:3

Ivan Ljubicic (Chorwacja, 22) - Luis Horna (Peru) 6:4, 6:3, 6:3

Feliciano Lopez (Hiszpania, 24) - Paul Baccanello (Australia) 7:5, 7:5, 6:2

Paradorn Srichaphan (Tajlandia, 27) - Potito Starace (Włochy) 1:6, 6:2, 7:5, 6:4

Mario Ancic (Chorwacja, 28) - Oscar Hernandez (Hiszpania) 6:3, 6:2, 6:1

Taylor Dent (USA, 29) - Florent Serra (Francja) 7:5, 6:2, 6:4

Thomas Johansson (Szwecja, 30) - Peter Luczak (Australia) 7:6 (7-5), 4:6, 6:3, 4:6, 6:0

Bohdan Ulihrach (Czechy) - Ivo Karlovic (Chorwacja) 6:3, 6:7 (6-8), 7:5, 6:2

Gael Monfils (Francja) - Robby Ginepri (USA) 1:6, 6:3, 6:4, 7:6 (8-6)

Janko Tipsarevic (Serbia i Czarnogóra) - Daniele Bracciali (Włochy) 7:6 (7-4), 7:6 (8-6), 3:6, 6:1

Karol Beck (Słowacja) - Todd Reid (Australia) 6:2, 6:2, 6:1

Sargis Sargsian (Armenia) - David Sanchez (Hiszpania) 7:6 (7-5), 4:6, 1:6, 6:4, 6:2

Mardy Fish (USA) - Juan Monaco (Argentyna) 2:6, 6:0, 6:4, 4:6, 9:7

Jarkko Nieminen (Finlandia) - Davide Sanguinetti (Włochy) 3:6, 6:4, 6:3, 6:2

Michal Tabara (Czechy) - Thomas Enqvist (Szwecja) 3:6, 6:2, 6:3, 6:3