Puchar Polski Sietom Tour w Gdańsku

Anna Janas i Sławomir Mocek wygrali XI turniej O Buzdygan Rektora AWFiS. W finale pokonali gospodarzy ze Sietomu AZS AWFiS Gdańsk - Magdalenę Mroczkiewicz i Pawła Kawieckiego

Buzdygan był drugim z cyklu czterech turniejów składających się na Puchar Polski Sietom Tour. W turnieju kobiet zabrakło Sylwii Gruchały, która nie rozpoczęła jeszcze treningów, i zeszłorocznej zwyciężczyni Anny Rybickiej (kontuzja kostki). W tej sytuacji faworytkami były pozostałe florecistki z drużyny, która zdobyła Puchar Świata: Magdalena Mroczkiewicz i Małgorzata Wojtkowiak (Warta Poznań). Trafiły na siebie w półfinale i zdecydowanie lepsza okazała się Mroczkiewicz. W finale zawodniczka Sietomu zmierzyła się z Anną Janas z AZS AWF Warszawa. Janas od początku uzyskała kilka punktów przewagi. Mroczkiewicz zaczęła jednak odrabiać straty, mimo że przy stanie 1:3 doznała urazu ramienia i długo nie podnosiła się z planszy. Końcówka należała do Janas. - Cieszę się z drugiego miejsca, bo po wprowadzeniu nowej aparatury rejestracji trafień nie walczyłam dobrze [w pierwszych zawodach zajęła dopiero 18. miejsce - red.] - mówiła Mroczkiewicz. - Gubię się w połowie walki i zaczynam gubić punkty. Na szczęście końcówka należała do mnie - mówiła Janas, która po walce spieszyła się na pociąg.

Z turnieju mężczyzn szybko odpadł Wojciech Szuchnicki z Sietomu ulegając koledze klubowemu Krzysztofowi Jędrzejakowi. Ten w ćwierćfinale przegrał jednak z Michałem Majewskim z AZS Warszawa. Jędrzejaka w półfinale pomścił za to Paweł Kawiecki. W finale młody gdańszczanin, mimo dobrego początku, przegrał ze Sławomirem Mockiem. - Drugi raz zająłem drugie miejsce i znów w finale przegrałem z Mockiem. Zabrakło mi cierpliwości, 11 trafień dostałem z przeciwnatarcia - wyjaśniał Kawiecki.

Sponsorem głównym była firma Forma, imprezę wsparły Sietom, Ares-Service i Hermes. Patronami medialnymi byli "Gazeta Wyborcza Trójmiasto", "Przegląd Sportowy", TVP 3, Radio Gdańsk, Program I Polskiego Radia oraz serwis szermierczy www.mat-fencing.com.

Następne zawody odbędą się w kwietniu: kobiety walczyć będą o Trójząb Neptuna w Gdańsku, mężczyźni wystartują w Poznaniu w Memoriale Jana Pieczyńskiego.

WYNIKI

KOBIETY. Półfinały: Magdalena Mroczkiewicz (Sietom) - Małgorzata Wojtkowiak (Warta Poznań) 13:7, Anna Janas (AZS Warszawa) - Katarzyna Kryczało (Sietom) 15:8. Finał: Janas - Mroczkiewicz 15:8. Klasyfikacja po dwóch turniejach: 1. Janas - 115 punktów, 2 Wojtkowiak - 113, 3. K. Kryczało - 96

MĘŻCZYŹNI. Półfinały: Sławomir Mocek (IKS Leszno) - Krzysztof Pietrusiak (Sietom) 15:12, Paweł Kawiecki (Sietom) - Michał Majewski (AZS Warszawa) 15:9. Finał: Mocek - Kawiecki 15:11. Klasyfikacja po dwóch turniejach: Pietrusiak- 113 punktów, 2. Kawiecki - 108, 3. Tomasz Ciepły (Warta) - 98