Start Olimp Lublin - Pogoń Ruda Śląska 86:64 Mickiewicz Katowice - AZS Lublin 97:94

Koszykarze lubelskiego Startu pewnie pokonali Pogoń Rudę Śląską 86:64. Blisko sprawienia niespodzianki był również lubelski AZS, ale ostatecznie uległ w Katowicach faworyzowanemu Mickiewiczowi różnicą trzech punktów
Czrwono-czarni na tle Pogoni - drużyny, która zajmowała szóstą pozycję w tabeli, wypadli bardzo dobrze. Tylko początek pierwszej i drugiej kwarty miał wyrównany przebieg, w pozostałych częściach tego spotkania dominacja podopiecznych trenera Krzysztofa Ziemoląga nie podlegała dyskusji. Dobre spotkanie rozegrali dwaj środkowi Startu - Michał Fijałka i Bartosz Borkowski - oraz wracający po kontuzji Piotr Ostrowski. Przed meczem i w jego trakcie fanklub lubelskiego Startu wywiesił transparent z tajemniczym pytaniem ,,Gdzie jest Zofia?". W przerwie spotkania spiker wyjaśnił, że chodziło oczywiście o panią prezes Zofię Czernicką, która swoją funkcję pełni już od ponad sześciu miesięcy, ale efektów jej pracy na razie nie widać. - Cieszę się, że cały czas gramy bardzo poprawnie w obronie - powiedział po meczu Ziemoląg. - Dzisiaj słabiej wyglądała nasza gra w ataku, brakowało skuteczności. Mimo to nie pozwoliliśmy rywalowi na zbyt wiele. Pogoń zdobyła zaledwie 64 punkty i nawet słabszy występ Marciniaka nie rzutował na końcowy sukces. Sprawy transparentu wywieszonego przez kibiców nie chcę komentować, bo to nie leży w moich kompetencjach.

Było blisko

W Katowicach jeszcze na minutę przed końcem spotkania był remis 93:93. Potem dwupunktowe prowadzenie objęli gospodarze. Akademicy nie zamierzali składać broni, niestety rzut faulowanego Pawła Kowalskiego nie trafił do kosza. Sędziowie odgwizdali rzuty wolne, ale lublinianin zdołał umieścić piłkę w koszu tylko raz. Zespół z Katowic prowadził 95:94 i aby zachować szansę na zmianę wyniku, gracze AZS musieli faulować. Na niecałe trzy sekundy przed końcem spotkania Mickiewicz wykonywał dwa rzuty wolne - oba były skuteczne. Drużyna lubelska próbowała jeszcze doprowadzić do wyrównania, ale rzut rozpaczy Michała Nowakowskiego z połowy boiska był nieskuteczny.

- Choć przegraliśmy, to rozegraliśmy dobry mecz - podsumował Roman Myśliwiec, trener AZS. - Spotkanie było niezwykle wyrównane. Nie pozwoliliśmy odskoczyć gospodarzom na więcej niż siedem punktów. Kilka razy udało nam się nawet zniwelować straty, ale nie zdołaliśmy tego wykorzystać.

Start Olimp Lublin 86

Pogoń Ruda Śląska 64

Kwarty: 21:15, 24:22, 22:13, 19:14

Start: Fijałka 19, Marciniak 13, Borkowski 11, Sikora 10, Bidyński 9 oraz Ostrowski 9, Górski 9, Wróblewski 4, Zduniak 2, Laskowski 0.

Najwięcej dla Pogoni: Cieliński 19, Kułyk 14, Diduszko 14.