Dwie wygrane koszykarek Włókniarza PJG

Weekendowe wygrane koszykarek Włókniarza PJG: z MUKS-em Poznań 74:56 oraz Kadusem Bydgoszcz 70:54 pozwoliły podopiecznym Bogusława Bobki awansować na pozycję lidera
Białostoczanki do spotkań przystąpiły z żałobnym kirem na koszulkach, chcąc uczcić pamięć zmarłego ojca jednej z zawodniczek - Anny Nowak.

Pierwsze do Białegostoku zawitały poznanianki. Sobotni mecz zaczął się dość niemrawo. Do połowy pierwszej kwarty gospodynie prowadziły tylko 5:3. Podopieczne trenera Bobki prezentowały się lepiej, ale grały nieskutecznie. Nawet w dogodnych sytuacjach nie trafiały do kosza, co wywoływało wybuchy wściekłości białostockiego szkoleniowca.

- Co się dzieje?! Już powinniśmy zdobyć 20 punktów - denerwował się trener Bobka, który obsztorcowywał podopieczne. Reprymenda przyniosła skutek, bo chwilę później Małgorzata Chomicka zdobyła pięć punktów z rzędu.

Na dobre białostoczanki odblokowały się w drugiej kwarcie, cztery razy trafiły w niej zza linii 6,25 metra oraz kilkakrotnie z półdystansu. Przewaga naszych koszykarek sukcesywnie rosła, by ostatecznie spotkanie zakończyło się wygraną 74:56.

Agresywnie na parkiecie

Znacznie trudniejszą przeprawę białostoczanki miały wczoraj, gdy w zaległym meczu podejmowały Kadusa. Nasze koszykarki na parkiet wyszły rozluźnione. Kiedy natrafiły na agresywną i dokładną obronę rywalek, uśmiech zniknął z twarzy i zaczęła się twarda walka.

- Ta defensywa trochę nas zaskoczyła - przyznała Małgorzata Chomicka, białostocka rozgrywająca. - Dlatego mieliśmy tyle strat. Poza tym przy tak szybko grających przeciwniczkach momentami brakowało nam sił.

Obie drużyny na parkiecie nie przebierały w środkach, co przełożyło się na sporą liczbę fauli. W samej pierwszej kwarcie było aż 16 przewinień, z czego połowę popełniły białostoczanki. Najwięcej miała ich Magdalena Gawrońska, która już pod koniec trzeciej kwarty z dorobkiem zaledwie punktu, ale kompletem przewinień, musiała usiąść na ławce.

W drugiej kwarcie walka się wyrównała, a bydgoszczanki po okresie niezłej gry i rzucie za trzy punkty Katarzyny Jaworskiej zniwelowały straty do punktu (23:24). W kluczowym momencie jednak seria rzutów Marianny Kuraś pozwoliła znowu na powiększenie przewagi białostoczanek. Zresztą ta zawodniczka imponowała skutecznością i z dorobkiem aż 16 oczek była najskuteczniejszą zawodniczką wśród białostoczanek.

Jak kotki z pęcherzem

- Sporo punktów rzuciłam także w meczu z MUKS-em, oby tak dalej - mówiła po meczu Kuraś. - Grało nam się ciężko, byłyśmy zmęczone ciężkimi treningami, a na dodatek rywalki po boisku biegały jak kotki z pęcherzem.

W trzeciej kwarcie na boisku sporo było chaosu, strat oraz niecelnych rzutów. Ale białostoczanki kontrolowały grę, a w ostatnich dziesięciu minutach jeszcze powiększyły przewagę i wygrały ostatecznie 70:54.

- Świadomie ryzykowałem, aplikując drużynie ciężkie treningi w okresie świątecznym - mówił trener Bobka. - To, że były zmęczone i brakowało im świeżości, widać gołym okiem. Potrzebowaliśmy jednak "odbudowy fizycznej" przed drugim etapem rozgrywek. Wygraliśmy w nieciekawym stylu, ale zwycięzców się nie sądzi.

WYNIKI

Włókniarz PJG - MUKS Poznań 74:56.

Kwarty: 15:11, 25:18, 15:10, 19:17.

Włókniarz: Skardzińska 10, Gawrońska 9, Gołumbiewska 6, Kalinowska 6, Dobrzyniewicz 5 oraz Chomicka 13, Kuraś 12, Kołos 10, Praczuk 2, Nowak 1.

Włókniarz PJG - Kadus Bydgoszcz 70:54.

Kwarty: 18:14, 18:13, 16:16, 18:11.

Włókniarz: Kuraś 16, Gołumbiewska 11, Skardzińska 7, Kalinowska 5, Gawrońska 1 oraz Chomicka 13, Dobrzyniewicz 6, Kołos 6, Nowak 5.

Inne spotkania 13. kolejki: Unia Swarzędz - Pogoń Siedlce 81:15; AZS Toruń - AZS Uniwersytet Warszawa 78:83; Unia Telkab Tczew - Kadus Bydgoszcz 48:98. Mecz zaległy: MUKS Poznań - Pogoń Siedlce 100:54.