Wojciech Moranda mistrzem międzynarodowym

Wojciech Moranda z Żaka MDK Kielce wypełnił trzecią normę na tytuł szachowego mistrza międzynarodowego. Przed nim udało się to tylko dwóm zawodnikom w wieku juniora
Stało się tak po dobrym występie młodego kielczanina na Międzynarodowym Festiwalu Szachowym "Cracovia". W turnieju głównym, w którym startowało 400 szachistów z 12 krajów, zajął ósme miejsce. W dziewięciu partiach zgromadził sześć punktów, remisując m.in. z dwoma arcymistrzami Arturem Jakubcem i Łukaszem Cyborowskim, a przegrał tylko raz ze zwycięzcą zawodów, mistrzem świata i Europy, Radosławem Wojtaszkiem z Płocka (7,5 pkt.). W najnowszym notowaniu tylko ten zawodnik legitymuje się lepszym od kielczanina rankingiem wśród juniorów w Polsce.

W drugim turnieju - szachów błyskawicznych - Moranda podzielił drugą lokatę (8,5 pkt. w 11 partiach) z Białorusinem Siergiejem Azarowem i arcymistrzynią Martą Zielińską.

Po zawodach 17-letni kielczanin otrzymał nominację na mistrzostwa Polski do lat 20, które na przełomie stycznia i lutego odbędą się w Środzie Śląskiej oraz powołanie do czternastoosobowej reprezentacji Polski na jeden z największych turniejów szachowych na świecie - we francuskiej miejscowości Capella La Grande. Szachista Żaka ma też kilka propozycji reprezentowania klubów pierwszej ligi w rozgrywkach drużynowych MP.