Zmiany w Lechu Poznań

Waldemar Kryger będzie nowym trenerem rezerw Lecha Poznań. "Kolejorz" planuje też założenie akademii piłkarskiej dla najzdolniejszych nastolatków.
O zmianach w poznańskim klubie rozmawiano wczoraj przez kilka godzin. Decyzje, które zapadły podczas spotkania zostaną ogłoszone dzisiaj na konferencji prasowej. Nam udało się jednak już wczoraj dowiedzieć nieoficjalnie, jakie zmiany szykują się na Bułgarskiej.

Kryger za Łukasika

Dyrektorem sportowym klubu zostanie Andrzej Strugarek, były piłkarz (mistrz Polski z 1983 r. i 1984 r.) i trener mistrzowskiego Lecha z 1990 r. Nie wiadomo jeszcze, co będzie należało do jego obowiązków. W Lechu gra obecnie jego syn - Krzysztof.

Zmieni się trener drugiej drużyny "Kolejorza" - Ryszarda Łukasika zastąpi Waldemar Kryger. - Więcej będę mógł powiedzieć jutro, gdy wszystko będzie już wiadomo oficjalnie - powiedział wczoraj Kryger. - Jestem przeziębiony, bardzo źle się czuję - dodał.

Jako zawodnik rozegrał w on w Lechu 302 spotkania. W czerwcu minionego roku zakończył karierę piłkarską, a potem, w rundzie jesiennej był odpowiedzialny m.in. za obserwację rywali Lecha i kandydatów do gry przy Bułgarskiej. Cel, jaki postawiono przed Krygerem, to utrzymanie zespołu w III lidze.

Akademia dla piłkarzy

Nieco dalej w przyszłość wybiegają plany stworzenia w Poznaniu akademii piłkarskiej dla nastoletnich zawodników Lecha. Chodzi głównie o piłkarzy z roczników 1986 i 1987, którzy już trenują w poznańskim klubie. Wkrótce mogą do nich dołączyć także młodzi gracze z regionu. Jak udało nam się ustalić, Lech nie będzie oszczędzał na szkoleniu tych zawodników. Wszystko po to, by stworzyć im jak najlepsze warunki do trenowania i gry w piłkę. W ten sposób "Kolejorz" chce wychować piłkarzy, którzy mogliby bardziej niż dotychczas wzmocnić pierwszy zespół. Na etapie szkolenia bardziej niż wyniki w rozgrywkach juniorskich, liczyć się będzie przygotowanie młodych piłkarzy do występów w lidze. Także nauka taktyki i gry w takim systemie, jaki akurat prezentuje pierwszy zespół.

Koordynatorem pracy z młodzieżą będzie Robert Śliwowski, pracownik naukowy poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, który dotychczas opiekował się najmłodszymi zespołami Lecha.

- Zapraszamy na konferencję. Przedstawimy wszystkie zmiany i wytłumaczymy, na czym będą polegały. Nie da się tego wyjaśnić w kilku zdaniach - przyznał prezes Lecha Radosław Majchrzak. Z innymi osobami z klubu, albo nie udało nam się skontaktować, albo odmawiały komentowania decyzji ze spotkania.

Badania i trening

Dziś na pierwszy trening po przerwie zimowej wyjdą piłkarze Lecha. Najpierw zostaną zważeni, zmierzeni, przejdą też badania tkanki tłuszczowej. Potem rozpoczną się zajęcia na powietrzu. Od czwartku do soboty lechici będą przebywać w Spale. Zaplanowano tam badania wydolnościowe, które przeprowadzi Ryszard Szul, odpowiedzialny za przygotowanie fizyczne Wisły Kraków.

W sobotę 15 stycznia zespół Czesława Michniewicza rozegra pierwsze w tym roku sparingi: najpierw o godz. 11 poznaniacy zmierzą się ze Zdrojem Ciechocinek, a dwie godziny później rozpocznie się mecz z Victorią Koronowo. Oba zespoły występują w kujawsko-pomorskiej IV lidze.