Częstochowianie na igrzyskach niesłyszących w Melbourne

Trzech częstochowskich sportowców znalazło się w reprezentacji Polski, która wylatuje 1 stycznia na XX Olimpiadę Osób Niesłyszących do australijskiego Melbourne. Towarzyszyć im będą także częstochowski senator jako szef misji oraz trener pingpongistów z AZS AJD i chirurg z Parkitki
Olimpiada odbędzie się od 5 do 16 stycznia. W 28-osobowej ekipie, która udaje się do Australii, znaleźli się: lekkoatleta Rafał Nowak, pływaczka Monika Nowak oraz tenisista stołowy Paweł Pięta. Oprócz nich do Melbourne pojadą też inni częstochowianie: senator Grzegorz Lipowski, który przez Polski Związek Sportu Głuchych powołany został na szefa Polskiej Misji Olimpijskiej, trener pingpongistów Wiesław Pięta oraz chirurg ze szpitala na Parkitce, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata Służby Zdrowia Tomasz Suchmiel.

- Dla naszych zawodników start w igrzyskach niesłyszących nie będzie nowością - mówi trener Pięta. - Najbardziej utytułowanym jest Rafał Nowak, długodystansowiec CKS Budowlani, który w 2001 r. w Rzymie zdobył złoto na 3000 m i teraz także będzie jednym z głównych kandydatów do miejsca na podium.

Dla Rafała Nowaka będzie to już trzecia olimpiada niesłyszących, dla Pawła Piety i Moniki Nowak - druga. Tenisista stołowy startował już w Rzymie, pływaczka brała udział w igrzyskach w Kopenhadze w 1997 r.

Większość kosztów przelotu i pobytu polskich olimpijczyków w Melbourne - łącznie około 350 tys. zł - pokrywa Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, część kwoty wyłożyli sponsorzy, wśród których są także firmy z naszego regionu.

- Stroje dla całej ekipy olimpijczyków uszyto za darmo w Wytwórni Umundurowania Strażackiego w Brzezinach - mówi senator Lipowski. - Tkaniny dał częstochowski Polontex.

Czy szef Polskiej Misji Olimpijskiej osób głuchoniemych potrafi porozumiewać się w języku migowym? - Poprzez tłumacza - tłumaczy senator. - Mój tata kiedyś musiał opanować język migowy, jednak ja nie miałem na to ani czasu, ani - jak do tej pory - potrzeby.