Winiary jednak pojadą do Belgradu

Winiary Kalisz podporządkowały się decyzji Europejskiej Federacji Siatkówki CEV i polecą 29 grudnia na mecz Ligi Mistrzów do Belgradu. Polsce nie grożą już zatem sankcje ze strony federacji.
CEV przełożył mecz Ligi Mistrzów siatkarek między Crveną Zvezdą Belgrad a Winiarami Kalisz z 13 stycznia na 29 grudnia. Kaliszanki miały jednak w tym terminie zaplanowany udział w dużym turnieju towarzyskim w Szwajcarii. CEV zagroził, że jeśli kaliszanki się nie stawią, wyrzuci z pucharów polskie drużyny.

Jeszcze podczas środowego meczu Nafty Piła z Winiarami Kalisz kaliska drużyna nie wiedziała, gdzie przyjdzie jej polecieć między świętami a Nowym Rokiem. W każdym razie zagraniczne zawodniczki (Amerykanka Kathleen Olsovsky i Bułgarkla Kremena Trifonowa) nie zostały zwolnione na święta do domów, jak w innych klubach. W czwartek Winiary Kalisz ostatecznie podjęły decyzję, że podporzadkują się woli CEV.

- Dostaliśmy pismo z Polskiego Związku Piłki Siatkowej z prośbą o wypełnienie woli CEV, gdyż w przeciwnym razie grozi to Polsce sankcjami - tłumaczy dyrektor kaliskiego klubu Jerzy Witczak. - Zrobiliśmy to z ciężkim sercem, ale dla dobra polskiej siatkówki.

Winiary wysłały pismo do oranizatorów turnieju w Szwajcarii z informacją o wycofaniu się z imprezy i przeprosinami. Dodajmy, że w turnieju tym weźmie udział m.in. francuska ekipa RC Cannes, której mecz Ligi Mistrzów też został przełożony. Francuzki jednak dogadały się z rywalkami z CV Teneryfa z Hiszpanii i miały rozegrać go w czwartek. Teraz mogą jechać do Szwajcarii.

Kaliski klub wydał już pieniądze na bilety lotnicze do Szwajcarii oraz do Belgradu naz 13 stycznia (łącznie ponad 10 tys. euro). Biletów na samolot do Belgradu na 29 grudnia nie udało się już znaleźć i kaliszanki pojadą do Serbii autobusem. - Jesteśmy rozczarowani postawą CEV - mówi kierownik Winiar Piotr Walczak. - Do turnieju w Szwajcarii szykowaliśmy się od września. A mecz Crvenej Zvezdy i Winiar to starcie najsłabszych keip w grupie, które mogłoby się odbyć w dowolnym innym terminie.