W sobotę siatkarskie derby Wielkopolski

AZS AWF Poznań - Winiary Kalisz, sobota, godz. 17.30.
Przerwę miały de facto tylko zawodniczki AZS AWF. Wicemistrzynie Polski rozegrały w tym czasie dwa pojedynki w Lidze Mistrzów (w tym daleki wyjazd do Stambułu) oraz dwa ciężkie mecze w Final Four Pucharu Polski.

Oba zespoły przystąpią do spotkania osłabione. W ekipie z Kalisza jeszcze przez miesiąc nie zagra czołowa skrzydłowa Katarzyna Sielicka, zmagająca się z urazem kolana. W Poznaniu trenuje już wprawdzie kapitan drużyny Monika Trała, ale jej występ w podstawowej szóstce jest mało prawdopodobny. - Monika nie gra jeszcze "na siatce", nie skacze do bloku ani nie atakuje - mówi trener akademiczek Roman Murdza. - Jeżeli będzie potrzeba, wejdzie na boisko, by pomóc np. w przyjęciu zagrywki - dodaje. Podczas jednego z treningów kontuzji łokcia nabawiła się też Dominika Koczorowska, ale przeciwko Winiarom zapewne zagra.

Przed tygodniem poznański szkoleniowiec obserwował kaliszanki podczas rywalizacji o Puchar Polski. - Kiedy mieszka się tak blisko, grzechem byłoby nie pofatygować się na takie zawody - uśmiecha się Murdza. - Winiary to bardzo dobrze poukładana maszyna. Mimo że nie gra Kasia Sielicka to bardzo ładnie wkomponowała się do zespołu Kathleen Olsovsky, a praktycznie bezbłędnie gra Edyta Kucharska. My chcemy się w tym meczu pokazać, zostawić po sobie dobre wrażenie przed Świętami. Ale żeby z Winiarami wygrać, cała szóstka zawodniczek musi zagrać równo, systematycznie i bez błędów własnych, np. popsutych zagrywek - twierdzi Murdza.

Co ciekawe, oba zespoły wiele meczów w tym sezonie rozstrzygają dopiero w tie-breakach. W oficjalnych pojedynkach w lidze i w pucharach poznanianki cztery razy toczyły pięciosetowe boje, a siatkarki z Kalisza - aż pięć razy!

We Wrocławiu spotkają się dwa inne czołowe zespoły serii A. Gwardia i Nafta Piła zapewniły sobie w tym tygodniu awans do ćwierćfinału europejskich rozgrywek. Nafta pokonała 3:0 francuski VBC Riom i kolejnym rywalem pilanek w Pucharze CEV będzie Despar Perugia (Włochy). Gwardia pokonała z kolei w ostatnim spotkaniu rozgrywek grupowych pucharu Top Teams niemiecki Bayer Leverkusen 3:2, a w losowaniu par ćwierćfinałowych wrocławianki miały wiele szczęścia - trafiły bowiem na niezbyt silny belgijski zespół Eburon Tongeren.

Nafta grała już w tym sezonie we Wrocławiu. Dwa miesiące temu Gwardia pokonała pilski team 3:1 w meczu Pucharu Polski. Świetny występ zanotowała wówczas Małgorzata Kupisz - jeszcze w ubiegłym sezonie rozgrywająca Nafty.

W innych meczach 9. kolejki: Adriana Bydgoszcz - Dalin Myślenice, Gedania Gdańsk - Stal Bielsko-Biała. Mecz rozegrany awansem: Muszynianka Muszyna - Stal Mielec 3:1 (29:27, 20:25, 25:18, 27:25).

1. Winiary Kalisz71421:6
2. Adriana Bydgoszcz81420:16
3. Nafta Piła71319:7
4. Gwardia Wrocław81318:16
5. AZS AWF Poznań81219:16
6. Stal Bielsko-Biała81218:16
7. Dalin Myślenice81114:19
8. Muszynianka Muszyna91113:23
9. Stal Mielec91113:24
10. Gedania Gdańsk8910:22