Sport.pl

Marzec '05, Chicago: Gołota mistrz?

Lamon Brewster i Andrzej Gołota podpisali kontrakt na walkę o mistrzostwo świata wagi ciężkiej wersji WBO. Odbędzie się ona 12 marca przyszłego roku w jednej z hal w okolicach Chicago.
Według zamierzeń promotora obydwu pięściarzy Dona Kinga będzie to wstęp do wielkiego turnieju mistrzów wagi ciężkiej, jakiego domaga się telewizja HBO. Stacja - gigant na rynku telewizji kablowych w USA - była rozczarowana wynikami sprzedaży pojedynku Witalija Kliczki z Dannym Williamsem w systemie pay-per-view.

Dlatego w czwartek rozpoczęto negocjacje w sprawie organizacji walk. Gdyby Gołota (36 lat, 38 zwycięstw, 31 k.o., 5 porażek, 1 remis) wygrał pojedynek z Brewsterem (31 lat, 31 zwycięstw, 27 k.o., 2 porażki) - a będzie faworytem - to w turnieju najprawdopodobniej w czerwcu spotka się z mistrzem świata wersji WBC Witalijem Kliczką.

W drugiej parze zmierzyliby się mistrz świata wersji IBF Chris Byrd z mistrzem świata wersji WBA Johnem Ruizem, o ile oczywiście wygraliby swoje marcowe walki, bo - tak jak Gołota - prawdopodobnie wystąpią wiosną na ringu.

Dlaczego walka ma się odbyć pod Chicago, miastem, w którym mieszka Gołota? Polak zapowiadał wielokrotnie, że nie zamierza walczyć w Nowym Jorku, ponieważ uważa, że trzy razy go tutaj oszukano w ważnych pojedynkach - z Riddickiem Bowe'em, Chrisem Byrdem, Johnem Ruizem. A King bardzo chce, aby Gołota został w końcu mistrzem.