Bayern Monachium mistrzem jesieni

Bayern mistrzem jesieni! Ale szczęśliwie i w dramatycznych okolicznościach. Bawarczycy zremisowali 2:2 ze Stuttgartem dzięki bramce Peruwiańczyka Guerrero w ostatnich minutach. A jeszcze Schalke nie wykorzystała potknięcia Bawarczyków, tracąc punkty z ostatnim w tabeli Freiburgiem.

Mecz na Stadionie Olimpijskim był pierwszą konfrontacją trenera Bayernu Feliksa Magatha ze swą byłą drużyną, którą zostawił po sezonie. Co ciekawe, w pięciu meczach pod jego wodzą VfB nigdy nie zdobył punktów w Monachium. Tymczasem prowadzony przez Mathiasa Sammera prowadził po godzinie już 2:0. Wówczas jednak Magath wpuścił na boisko swego dżokera Guerrero, a 20-letni napastnik już pięć minut później miał asystę, a dwie minuty przed końcem ustalił wynik.

Nazywany "Billig Bomber", czyli "tani bombardier" (przeszedł za darmo z Alianza Lima), wyrósł na największe odkrycie Bundesligi. W sześciu spotkaniach rozegrał zaledwie 136 minut, a jednak zdobył pięć goli i dwukrotnie asystował.

Bayern został mistrzem jesieni po raz 13. w historii. Kibicom Bawarczyków w błogim spędzeniu świąt przeszkadza tylko forma Olivera Kahna, który znów puszczał gole po katastrofalnych błędach. A że niedawno miał podobne wpadki (w meczach z Juventusem w Lidze Mistrzów i Werderem Brema), na nowo rozgorzała dyskusja, kto powinien być numerem 1 w reprezentacji, zwłaszcza że Jens Lehmann stracił miejsce w Arsenalu. Obaj wyruszają w poniedziałek z kadrą na dalekowschodnie tournée.

Zawiedli mistrzowie Niemiec. Werder, który we wtorek wyeliminował z Ligi Mistrzów Valencię, nie sprostał na własnym stadionie FC Kaiserslautern Kamila Kosowskiego. Polak wybrany przed tygodniem do "jedenastki kolejki" znów zagrał świetnie, i to na obu flankach, zmieniał się bowiem często z Halilem Altintopem. W 1.FCK nastroje są świetne, bo z siedmiu ostatnich meczów drużyna Kurta Jary przegrała tylko jeden. O wiele gorsze w Werderze, bo choć zagra w fazie pucharowej Champions League, to w Bundeslidze zdobył 11 punktów mniej niż przed rokiem, kiedy był mistrzem jesieni. W dodatku na Weserstadion wygrali tylko cztery z dziewięciu spotkań.

Wyniki 17. kolejki

BAYERN MONACHIUM - VFB STUTTGART 2:2 (0:1): Pizarro (67.), Guerrero (88.) - Meissner (29.), Kuranyi (65.)

VFL BOCHUM - HAMBURG SV 1:2 (0:2): Bechmann (3.) - Barbarez (26.), Benjamin (34.)

HANOVER 96 - HERTHA BERLIN 0:1 (0:0): Rafael (54.)

HANSA ROSTOCK - BORUSSIA DORTMUND 1:1 (1:1): Allback (32.) - Kehl (40.)

FSV MAINZ - FC NUERNBERG 0:1 (0:1): Schroth (10.)

SCHALKE 04 - SC FREIBURG 1:1 (1:0): Krstajic (24.) - Antar (87.)

WERDER BREMEN - KAISERSLAUTERN 1:1 (0:0): Klasnic (59.) - Jancker (49.)

BORUSSIA MOENCHENGLADBACH - BAYER LEVERKUSEN 1:1 (0:0): Sverkos (68., karny) - Berbatow (57.)

VFL WOLFSBURG - ARMINIA BIELEFELD 5:0 (4:0): Rytter (14.), Klimowicz (26.), Brdaric (37., 40.), Petrow (67., karny)