Historia kieleckiego sportu - Budowlani

Po 56 latach we wtorek zakończył działalność Klub Sportowy Budowlani, jeden z najbardziej zasłużonych dla Kielc i regionu. Jego zawodnicy, głównie lekkoatleci, zdobyli ponad 150 medali mistrzostw Polski

Sekcja lekkoatletyczna powstała w 1953 roku, by po dwóch latach zaprzestać działalności. Wznowiła ją w 1958 roku. Pracę w klubie rozpoczął wtedy m.in. Adam Jóźwik. Cztery lata później pierwszy medal dla Budowlanych zdobyła na mistrzostwach Polski jego żona Henryka, zajmując drugie miejsce w biegu przełajowym na 1,2 km. W następnym roku była już najlepsza w kraju - zarówno na przełaj, jak i na stadionie na 800 m.

W połowie lat 60. Budowlani zdetronizowali Granat Skarżysko i na wiele lat stali się najlepszym klubem lekkoatletycznym w województwie kieleckim. Sekcję wzmocniła wówczas bardzo wszechstronna zawodniczka Mirosława Sałacińska-Sarna. Zdobyła mistrzostwo Europy w Atenach i zajęła piąte miejsce na olimpiadzie w Meksyku, wywalczyła siedem złotych medali mistrzostw Polski. Wraz z mężem Edmundem prowadziła też szkolenie młodych lekkoatletów. Ich wychowankowie zaczęli odnosić sukcesy na początku lat 70. W połowie lat 70. Sarnowie opuścili Budowlanych, zakładając klub AZS Nowi.

W Budowlanych największe sukcesy odnosiła wówczas biegaczka na średnich dystansach Celina Magala. Klub na kilka lat stracił pierwszeństwo w województwie na rzecz Nowych. Wkrótce je odzyskał. Najlepszy okres Budowlani mieli w pierwszej połowie lat 80. Plasowali się wówczas w ścisłej czołówce II ligi lekkoatletycznej i byli klasyfikowani pod koniec drugiej dziesiątki klubów w kraju. Indywidualnie najwięcej laurów zdobywali wtedy młodzi miotacze trenowani przez Stefanię i Zdzisława Furmanków. Specjalizująca się w biegu na 400 m Elżbieta Kapusta miała duże szanse zostać drugą po swojej trenerce Mirosławie Sarnie kielecką olimpijką. Na przeszkodzie stanął jednak bojkot igrzysk w 1984 roku przez państwa bloku radzieckiego.

W latach 90. Budowlani cieszyli się z posiadania tartanowego stadionu. Klub jednak zaczął się pogrążać w kryzysie. Jeszcze w 1996 roku jego zawodnicy zdobyli trzy złote medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Potem było coraz gorzej. Ostatnia licząca się w czołówce krajowej zawodniczka, tyczkarka Agnieszka Wrona, odeszła na studia do Gdańska dwa lata temu. W prowadzonej przez PZLA klasyfikacji klubowego mistrza Polski w 2004 roku Budowlani zajęli dopiero 92. pozycję.

Największe laury Budowlanych

Międzynarodowe: V miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku (1968), mistrzostwo Europy w Atenach (1969), trzecie miejsce w halowych mistrzostwach Europy (1970) w skoku w dal Mirosławy Sarny, brązowy medal mistrzostw Europy w sztafecie 4x400 m (1986) Elżbiety Kapusty, brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w sztafecie 4x400 m (1973) Barbary Kwietniewskiej.

Złote medale mistrzostw Polski seniorów: siedem Mirosława Sarna (bieg na 200 m, skok w dal, pięciobój), dwa Henryka Jóźwik (bieg na przełaj i 800 m), dwa Celina Magala (bieg na przełaj, 1500 m w hali), po jednym Elżbieta Kapusta (400 m) i Małgorzata Ciszek (400 m w hali).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.