Przemysław Stańczyk z minimum na mistrzostwa Europy

PŁYWANIE. Szczecinianin z mistrzostw Polski w Oświęcimiu przywiózł trzy medale, rekord życiowy na 400 m stylem dowolnym i przepustkę na mistrzostwa Europy.

Jedyną okazją, aby zakwalifikować się do kadry na grudniowe ME na krótkim basenie, było wypełnienie minimum podczas zakończonych w niedzielę w Oświęcimiu seniorskich i młodzieżowych mistrzostw Polski. Z 12-osobowej kadry MKP Szczecin najpoważniejszym kandydatem był Stańczyk, dziewiąty zawodnik igrzysk olimpijskich w Atenach.

Występ 19-latek rozpoczął od złota i poprawionego rekordu życiowego na 200 m st. dowolnym. Do minimum zabrakło niewiele ponad sekundę. Najważniejsze były kolejne wyścigi na 400 i 1500 m.

W pierwszym pewnie wygrał eliminacje, a w finale spotkał się z pozostałymi dwoma olimpijczykami: gwiazdą mistrzostw i aktualnym rekordzistą na tym dystansie Pawłem Korzeniowskim (Unia Dwory Oświęcim) oraz Łukaszem Drzewińskim (AZS AWF Warszawa). I tak jak to było przed dwoma tygodniami w Szczecinie na zawodach Grand Prix wygrał "Korzeń", poprawiając po raz kolejny rekord kraju o prawie trzy sekundy (3:41,85). Sekundę wolniej, ale z "życiówką" popłynął Stańczyk (3:42,85). Wynik jest sporym zaskoczeniem, bo Stańczyk okres zimowy traktuje ulgowo. Trzeci był Drzewiński. Cała trójka ze sporym zapasem wywalczyła minima na mistrzostwa Starego Kontynentu.

Na zakończenie zawodów Stańczyk wystartował na najdłuższym dystansie 1500 m. Zdobył srebro. Bardzo dobrze wypadł junior MKP Mateusz Sawrymowicz, który w gronie seniorów wywalczył brązowy medal, poprawiając rekord Polski 17-latków.

W gronie seniorek na podium stanęła tylko Katarzyna Baranowska. Pozostali zdobywali medale w klasyfikacji młodzieżowej.

Medaliści MKP Szczecin

Seniorzy. Złoto: Przemysław Stańczyk (200 m st. dowolnym), Katarzyna Baranowska (400 m st. zmiennym). Srebro: Stańczyk (400 i 1500 m st. dowolnym), Baranowska (200 m st. zmiennym). Brąz: Mateusz Sawrymowicz (1500 m st. dowolnym).

Młodzieżowcy (19-20 lat). Złoto: Stańczyk (200 m st. dowolnym), Baranowska (400 m st. zmiennym). Srebro: Stańczyk (400 i 1500 m st. dowolnym), Baranowska (200 m st. zmiennym), Małgorzata Fijałek (50 m st. klasycznym), Monika Hanczewska (200, 400 i 800 m st. dowolnym), Jacek Grygorowicz (200 m st. klasycznym). Brąz: Piotr Wielgosz (50 i 200 m st. motylkowym), Grygorowicz (100 m st. klasycznym).