Rekord Polski Adriana Styrzyńskiego na mistrzostwach Polski w pływaniu

Trzy medale w rywalizacji seniorów zdobyli na zakończonych w Oświęcimiu Zimowych Mistrzostwach Polski dwaj 17-latkowie z Delfina Połaniec Adrian Styrzyński i Kajetan Załuski. Ten pierwszy ustanowił też rekord Polski w swojej grupie wiekowej na 200 metrów stylem zmiennym

Adrian Styrzyński wywalczył dwa srebrne medale w stylu zmiennym - na 200 i 400 metrów. Na pierwszym z tych dystansów miał najlepszy czas w eliminacjach, ale w finale musiał uznać wyższość mającego polskie obywatelstwo 38-letniego Amerykanina Rona Karnaugha. Przegrał z nim o pół sekundy, ale wynikiem 2.01,72 ustanowił rekord Polski do lat 17.

Na 400 metrów również padł wyjątkowy rezultat. Rekord Polski seniorów - 4.09,19 ustanowił zwycięzca tej konkurencji i największa gwiazda mistrzostw Paweł Korzeniowski z Unii Oświęcim. Styrzyński przegrał z nim o dziesięć sekund i zdobył srebro. Do dwóch medali pływak Delfina dołożył piąte miejsce na 200 metrów stylem motylkowym.

Trzeci - brązowy - medal zdobył specjalista od kraula Kajetan Załuski. Uczynił to dopiero w swoim czwartym starcie. W piątek był dwa razy piąty na 50 i 200 metrów dowolnym, a w sobotę szósty w finale B na 50 metrów motylkiem. Do 100 metrów kraulem przystępował z pierwszym czasem eliminacji. W niedzielnym finale popłynął jeszcze szybciej (50,20 s), ale przegrał z dwoma warszawiakami - Łukaszem Gąsiorem (rekord Polski do lat 18) i Michałem Witkowskim.

Dorobek medalowy świętokrzyskich pływaków poprawiła jeszcze Karina Górecka z Arki Kielce. 19-letnia kielczanka zdobywała jednak swe krążki w znacznie słabiej obsadzonej grupie młodzieżowców. Była trzecia na 50 stylem klasycznym oraz dwa razy druga na 100 i 200 m klasycznym.

Właśnie żabka była najmocniejszym stylem młodych pływaków z regionu. 16-letnia Ewelina Górecka popłynęła dwa razy w finałach B na 100 i 200 metrów. To samo na drugim z tych dystansów zrobił o rok młodszy Piotr Frankiewicz z KSZO Ostrowiec.