Podsumowanie sportowej rywalizacji białostockich szkół

- Jesteście dowodem, że można pogodzić sport z nauką - mówił Ryszard Zimnoch, zastępca prezydenta Białegostoku, do nauczycieli i uczniów w trakcie podsumowania sportowych osiągnięć białostockich szkół. Laury dla najbardziej usportowionych odebrały: SP 32, PGS 19 oraz ZSR CKP
Na podsumowaniu wyników jeszcze za poprzedni rok szkolny stawiło się liczne grono dyrektorów białostockich szkół, nauczyciele wychowania fizycznego i wyróżniający się w sporcie uczniowie.

W rywalizacji podstawówek - tradycyjnie już - wygrała SP 32.

- Nie potrafię zliczyć, ile w sumie otrzymaliśmy wyróżnień za rywalizację szkolną - mówi dyrektor Lech Szargiej. - Odkąd w 1997 roku postawiliśmy na wychowanie przez sport, nigdy nie zeszliśmy z podium. Sport to jedna ze skuteczniejszych metod wychowawczych, przez niego nie mamy w szkole problemu z chuligaństwem.

Według Szargieja w jego placówce w różne formy dodatkowych zajęć sportowych zaangażowany jest co drugi uczeń, czyli w sumie około 500 młodych osób.

- W szkole i działającym przy niej klubie Hubal działa aż 15 różnych sekcji - dodaje dyrektor Szargiej. - Do młodzieży trzeba wyjść z szeroką ofertą, nie każdy chce zostać badmintonistą czy narciarzem. To nie znaczy, że nasza młodzież gorzej się uczy.

Rywalizację szkół średnich zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców zdominowali za to uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego.

- Postawiliśmy na sport ze względu na tradycję szkoły oraz to, że trafia do nas utalentowana młodzież, głównie z terenów wiejskich - wyjaśnia dyrektor Wiesław Joszczyk. - U nas działa SMS w lekkiej atletyce, uczy się w nim młodzież trenująca w Podlasiu Białystok. Siłą naszej szkoły są gry zespołowe, głównie piłka siatkowa i koszykówka. Poza tym przy szkole działa UKS Dojlidy, w którym trenują pierwszoligowi tenisiści stołowi.

Zapotrzebowanie na lekcje wychowania fizycznego oraz dodatkowe zajęcia w ZSR jest tak duże, że szkoła na własne potrzeby musi wynajmować hale w dwóch innych podstawówkach. Ale w 2005 roku obok szkoły ruszy budowa nowoczesnej sali sportowej. Inwestycję sfinansuje miasto.

- Trudniej byłoby namówić władze Białegostoku, gdybyśmy nie mieli takich sukcesów - nie wątpi dyrektor Joszczyk.

WYNIKI

Szkoły podstawowe: 1. SP 32; 2. SP 38; 3. SP 47. Gimnazja: 1. PGS 19; 2. PG 16; 3. PG 16. Szkoły ponadgimnazjalne - dziewczęta: 1. ZSR CKP; 2. IV LO; 3. VI LO. Szkoły ponadgimnazjalne - chłopcy: 1. ZSR CKP; 2. IV LO; 3. II LO.