Jak pokazują sport w Telewizji Katowice

Telewizja Katowice odważnie i konsekwentnie penetruje śląski sport. Piłkarskie mistrzostwa Polski strażaków, zawody w cyklotrialu i kobiecy ping-pong były w zeszłym tygodniu jednymi z wiodących wydarzeń w regionie. Przynajmniej według TV Katowice
Godzina 18.20, tuż po Aktualnościach, to od lat sportowa wizytówka TV Katowice. Nie będziemy ukrywać - jesteśmy fanami tego programu. Oglądamy go z tygodnia na tydzień i ogarnia nas narastający podziw. Nie wytrzymaliśmy i postanowiliśmy podzielić się naszymi wrażeniami.

Poniedziałek (15 listopada)

Wiadomością dnia jest sukces Janusza Sarnickiego, biegacza Ekspresu Katowice w miejscowości Ajax w kanadyjskim stanie Ontario. Ani słowa o tym, że Sarnicki akurat wykonuje w Kanadzie zawód dekarza, a po robocie dorabia startami w biegach ulicznych.

Potem o tym, że dżudoka Czarnych Bytom Robert Krawczyk wraca na matę. Temat okraszony miniwywiadem. - Jak oceniasz swoją formę? - prowokująco zagadał redaktor Janusz Tychy.

- Czy zawodnikom na wózkach powiodło się w tegorocznym maratonie nowojorskim? - intrygująco zawiesiła głos prezenterka przed kolejnym materiałem filmowym. Maraton odbył się osiem dni wcześniej!!!

Na koniec o tym, że za pięć dni na ringu w Zawierciu Cezary Podraza będzie walczył z Belgiem Delialogliu Abdusallemem o tytuł mistrza świata w kick-boxingu.

Wtorek (16 listopada)

Na dzień dobry wiadomość, że dziś grają nasze zespoły w siatkarskiej Lidze Mistrzów. Zaraz potem o operacji brazylijskiego piłkarza Górnika Zabrze Feliksa Filipe (za PAP, z błędem w nazwisku).

To jednak tylko przystawka do głównego dania. A jest nim fascynująca informacja, że cyklotrialowcy nie mają przerwy. Właśnie w Brzeszczach rozegrali mistrzostwa Polski par. Sprawdziliśmy: odbyły się one pięć dni wcześniej, w Święto Niepodległości! Cóż, tak ciekawe imprezy należy pokazywać telewidzom nawet z opóźnieniem...

Potem dowiedzieliśmy się, że dwójka kolarzy torowców została przyłapana na dopingu. Lakoniczność sformułowań skłoniła nas do zajrzenia do serwisu PAP, gdzie przeczytaliśmy, że chodzi o zawodników z Konina i Zamościa. Wprawdzie to daleko od naszego regionu, ale zgadzamy się w stu procentach: z dopingiem w sporcie trzeba walczyć zawsze i wszędzie. Na to po prostu musi się znaleźć miejsce.

Na zakończenie lżejszy temat: sezon jesiennych imprez w Beskidach dobiega końca. Pretekstem do takiego wniosku jest relacja z II Krosu Beskidzkiego w Węgierskiej Górce. Rozegranego wprawdzie również pięć dni wcześniej, ale przecież od dawna wiadomo, że znaczenie masowości kultury fizycznej jest niebagatelne dla rozwoju nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego (albo coś w tym rodzaju).Środa (17 listopada)

No, no... Sobotnia walka Podrazy naprawdę rozpala emocje, tym razem to ona jest wiadomością dnia.

O piłce nożnej krótko, czyli tyle, ile na to zasługują nędzni kopacze z naszego regionu: Paweł Buśkiewicz opuszcza Górnik Zabrze (z porannej prasy), sponsorowaniem GKS-u Katowice zainteresowani są Japończycy (również z porannej prasy).

Jest za to filmowa zapowiedź meczu ligi tenisa stołowego kobiet, w którym AZS Częstochowa chce się zrewanżować Siarce Tarnobrzeg za porażkę w ubiegłorocznych mistrzostwach Polski. Zaczekaliśmy do kolejnych wiadomości (przed godz. 22), bo zwyczajnie pasjonujemy się ligą tenisa stołowego kobiet. Niestety, wyniku nie podano.Czwartek (18 listopada)

Telewizja trzyma rękę na pulsie wydarzeń. - Przyjdź na derby - kusi na dzień dobry redaktor Tychy, wspominając o wspólnej akcji "Sportu", Radia Katowice i TVP 3. Ani słowa o przygotowaniach obu klubów przed najważniejszym sportowym wydarzeniem weekendu.

Potem o tym, że Zgoda Bielszowice zagra oba mecze pucharowe w piłce ręcznej na wyjeździe (za PAP). Bez słowa o przyczynach: działacze z Rudy Śląskiej zgodzili się na takie rozwiązanie, chcąc zaoszczędzić (PAP to podał).

Wracamy do futbolu. Świeże jak bułeczki wyniki naszych piłkarskich reprezentacji do lat 15 i 17. Oba mecze odbyły się wprawdzie poza naszym regionem, ale news to news.

Tymczasem kamera TV Katowice zawitała do hali MOSiR-u w Zabrzu, gdzie właśnie rozpoczęły się piłkarskie halowe mistrzostwa Polski strażaków. Profesjonalna robota dziennikarska: migawki z meczu, krótkie wypowiedzi uczestników i organizatorów zawodów. - Zapowiada się naprawdę fajny turniej - pokiwaliśmy głowami z uznaniem.

Na zakończenie coś, czego - przyznajemy - brakowało nam od początku tygodnia. Sporty samochodowe! Już wiemy, że w sobotę odbędzie się rajd Cieszyńska Barbórka, a dzień wcześniej badanie samochodów. Niby niewiele, ale jednak cieszy.Piątek (19 listopada)

Telewizja wykorzystuje atut szybkości przekazu informacji. Po pierwszym secie siatkarze Górnika Radlin przegrywają z AZS Nysa 0:1.

Potem trochę o weekendzie: zapowiedź szermierczego turnieju Gloria Victis w Radlinie oraz filmowa relacja z treningu kick boksera Podrazy przed sobotnią walką.

Przyjdź na derby - znowu o wspólnej akcji katowickich mediów. W tym czasie za oknem szaleje już śnieżyca, a prezes Górnika Zbigniew Koźmiński właśnie mówi "Gazecie", że nie wiadomo, czy mecz w Zabrzu się odbędzie. Telewizja zachowuje jednak zimną krew i - jak się okaże - ma rację.

I wreszcie coś dla nas, fanów ligi tenisa stołowego kobiet. Po 48 godzinach od zakończenia meczu oglądamy minutową relację ze szczytu Częstochowa -Tarnobrzeg. Już bez nerwów, na luzie, bo wynik zdążyliśmy przeczytać w gazetach.

To jednak nieprawda, że TV3 nie jest w stanie przekazać nam jeszcze tego samego dnia relacji z zawodów. W Wiadomościach przed godz. 22 przeżywamy autentyczne chwile radości. Razem ze śląskimi strażakami cieszymy się z ich sukcesu w zakończonych właśnie mistrzostwach Polski.Sobota (20 listopada)

Weekend pełen sportowych imprez, więc same aktualności. Wyniki I-ligowych meczów Górnik - GKS i Odra - Pogoń. Bez podania choćby nazwisk strzelców bramek (a po co, skoro są w telegazecie?).

Następnie mecz piłkarek Czarnych Sosnowiec z okazji ich jubileuszu, impreza karate kyokushin w Dąbrowie Górniczej oraz jujitsu w Bytomiu. A na koniec wyniki lig siatkarskich. Krótko, zwięźle.Niedziela (21 listopada)

Serwis informacyjny bogaty w wydarzenia. Wynik siatkarskiego meczu w Częstochowie, filmowe relacje z efektownego zwycięstwa kick boksera Podrazy i szermierczej imprezy w Radlinie. Na deser: maraton komandosa w Lublińcu. Zabolał nas za to brak najmniejszej nawet wiadomości o rozegranym dzień wcześniej rajdzie Cieszyńska Barbórka. Przecież był zapowiadany już w czwartek. Może będzie w najbliższą środę?