Jubileusz 30-lecia najstarszej sekcji piłki nożnej kobiet w Polsce

Sekcja piłki nożnej kobiet Czarnych Sosnowiec obchodzi jubileusz 30-lecia. W sobotę z tej okazji sosnowiczanki rozegrały towarzyski mecz z DFC Hluczin, dziewiątym zespołem ekstraklasy czeskiej.

Czarni to najstarsza i najbardziej utytułowana sekcja kobiecego futbolu w Polsce! Powstała w 1974 roku po udanych dla polskich piłkarzy mistrzostwach w RFN. Dziewczyny zapragnęły grać również w piłkę. - Na ogłoszenie opublikowane w "Wiadomościach Zagłębia" do Czarnych zgłosiło się ponad sto dziewczyn z Zagłębia i Śląska - wspomina Irena Półtorak, pomysłodawczyni stworzenia sekcji, przez siedemnaście lat kierowniczka drużyny Czarnych a przez dwadzieścia - reprezentacji Polski. Pierwszym kapitanem Czarnych został Barbara Juda z Wojkowic, murarz z zawodu. W 1980 roku rozpoczęły się rozgrywki ligowe. Pierwsze mistrzostwo sosnowiczanki wywalczyły w tym samym roku. Trenowane przez Tadeusza Maślaka, byłego piłkarza Zagłębia, pokonały Checz Gdynia. Później mistrzostwo zdobywały jeszcze 11 razy. Są jedyną drużyną, która w kobiecej ekstraklasie gra nieprzerwanie od jej powstania. Czarni zawsze są w czołówce. Najgorsze, czwarte miejsce sosnowieckie futbolistki zajęły w 2002 roku.

Po zakończonej rundzie jesiennej - trenowane przez Roberta Majewskiego, byłego reprezentacyjnego obrońcę Zagłębia - piłkarki są na drugim miejscu za AZS Wrocław.

Czarni mają na koncie 36 tytułów. Oprócz 12 wywalczonych na boiskach otwartych po 11 razy zdobywali halowe mistrzostwo Polski i Puchar Polski, a dwa razy młodzieżowe mistrzostwo kraju U-18. - Na jeden rok przypada więcej niż jeden tytuł - wylicza z satysfakcją Krzysztof Kulczycki, prezes Czarnych. W reprezentacji Polski grało 37 zawodniczek (aktualnie 6), a w reprezentacji młodzieżowej 16 (obecnie 2). Rekordzistką jest Jolanta Cubała, która przez 10 lat grała w reprezentacji. Była też kapitanem reprezentacji uniwersyteckiej na uniwersjadę w Pekinie. Najbardziej utytułowanym trenerem był nieżyjący już Zbigniew Kubicki, który z Czarnymi w latach 1984-87 czterokrotnie wywalczył mistrzostwo. Klika piłkarek wyjechało do zagranicznych klubów. Czarni byli pierwszym klubem w Polsce, który transferował swoje zawodniczki do ligi niemieckiej, belgijskie i szwedzkiej.

Piłkarki Czarnych wygrały wiele turniejów w Europie. Najbardziej egzotycznym przeciwnikiem była reprezentacja Chin. Sosnowiczanki w 1986 na turnieju we Włoszech uległy reprezentacji Chin, obecnie czołowej drużynie świata, tylko 1:2. Bramkę dla Czarnych zdobyła Danuta Zgryźniak, najlepsza w historii sekcji snajperka. Pani Danuta w jednym sezonie potrafiła zdobyć 50 bramek, choć trenowała indywidualnie w Leszczynach.