Nikła porażka koszykarzy Polpaku w Chorzowie

Pierwszoligowiec ze Świecia jeszcze niespełna cztery minuty przed końcem meczu prowadził różnicą 5 pkt. Potem dorobku już nie powiększył i przegrał z Albą 71:73

Świecianie mieli świetny w sobotę początek - po trzech minutach prowadzili 8:0, potem 14:4 i 18:7. Wydawało się, że chorzowianie nie będą liczyć się, grając bez swego czołowego strzelca Rafała Salomonika. Odrobili jednak straty na koniec pierwszej kwarty, gdy serią 8 pkt popisał się Rafał Dygutowicz. Przez kolejne kwarty mecz przebiegał podobnie: Polpak odskakiwał na kilka punktów, a rywale gonili. W 37 min było 71:66 dla naszego zespołu. -

Przejęliśmy piłkę, Adam Gołąb pobiegł sam do kontry, pewny zdobycia punktów wszedł pod kosz i rzucił - opowiadał po powrocie ze Śląska II trener Polpaku Tadeusz Gzella. - Został zablokowany, gdy moim zdaniem piłka była nad obręczą i punkty powinny być zaliczone. Sędzia uznał, że był czysty blok. Od tego momentu nic nam nie wychodziło - dodał.

Gospodarze odrobili dystans dzięki celnym sześciu rzutom osobistym. Gdy zostało 18 sekund, przy prowadzeniu Alby 72:71, trener Aleksander Krutikow poprosił o przerwę, by rozrysować akcję "pod Jarosława Kalinowskiego" - na wyrównanie (i dogrywkę) lub rzut za 3 pkt dający zwycięstwo. Kalinowski wszedł pod kosz, ale był blokowany przez trzech rywali, nie oddał rzutu, próbował podać piłkę do któregoś z partnerów, ale ta wpadła w ręce zawodników Alby. - Słabo rzucaliśmy z dystansu, bo trafiliśmy tylko 3 próby z 13, przede wszystkim jednak zaważyła gorsza gra na deskach, zwłaszcza w końcówce, gdy Alba zbierała piłko pod naszym koszem i ponawiała ataki. Duży wpływ na naszą fizyczną dyspozycję miała męczącą podróż: wyjechaliśmy ze Świecia w piątek o 10 rano, ale przez śnieżycę, lód na drogach i TIR-y blokujące szosy na odcinku między Łodzią a Częstochową, dotarliśmy na miejsce dopiero w sobotę o 3.10 nad ranem - zakończył Gzella.

ALBA/ELCHO CHORZÓW - POLPAK ŚWIECIE 73:71

Kwarty: 25:24, 17:17, 19:19, 12:11

Najwięcej dla Alby: Dygutowicz 19 (3), Łukaszewicz 16

Polpak: Gołąb 15, J. Kalinowski 14, Małecki 14, Morkowski 12, Cywiński 8, Molenda 6, Kowalczyk 2, K. Kalinowski 0, Twierdziński 0

Pozostałe wyniki: Viking Gdynia - Kotwica Kołobrzeg 89:78, Zastal Zielona Góra - Basket Kwidzyn 65:71, Stal Stalowa Wola - Pyra Poznań 99:64, Górnik Wałbrzych - Tytan Częstochowa 97:102, AZS Radom - ŁKS Łódź 99:77, Bafra/Sokół Łańcut - Znicz Jarosław 71:55, Spójnia Stargard Sz. - Siarka Tarnobrzeg 67:83