Sport.pl

Trener Ruiza ukarany

Niemal wszyscy amerykańscy dziennikarze nie wahają się powiedzieć, że John Ruiz przegrał sobotnią walkę z Andrzejem Gołotą. Trener Ruiza Norman Stone został ukarany grzywną 1000 dol. i zabraniem licencji na 60 dni.
Stone po pierwszej rundzie wybiegł ze swojego narożnika i pchnął nadciągającego z drugiej strony Sama Colonnę, trenera Gołoty. Następnie, po ósmej rundzie najpierw kazał sędziemu (używając całych ton słów zaczynających się od "pier...") poprawić rękawice Ruiza, a następnie krzyknął w kierunku promotora pojedynku Dona Kinga: Walka jest ułożona!

W środę wydał oświadczenie: "Akceptuję karę narzuconą przez nowojorską komisję sportową (NYAC) za moje niesportowe zachowanie. Szczególnie chciałbym przeprosić sędziego Randy Neumanna, sędziów NYAC i kibiców boksu. Przepraszam, że mój osąd wydarzeń został zaburzony emocjami. To nie zdarzy się nigdy więcej".

Dopiero wczoraj okazało się, że Stone krzyknął do Kinga "It's fixed", czyli "walka jest ułożona". "Ułożona? Tak, żeby wygrał Ruiz!" - pisze www.eastboxing.com w artykule zatytułowanym "Gołota: Ofiara spisku?". "Dla tych, co ułożyli wynik: Z waszego powodu będziemy się męczyć z Ruizem jako mistrzem, ale uświadomcie sobie, że boks nie jest boksem, jak jest ułożony wynik. Zmieniacie go w wrestling" - pisze eastboxing.com.

Dziennikarze są wściekli, że zwycięstwo w każdej wyrównanej rundzie zostało przypisane Ruizowi. "Gdyby nie dwie niesprawiedliwe oceny sędziów, Gołota byłby po walce z Ruizem mistrzem dwóch wersji, zaledwie krok od unifikacji tytułu". I dalej: "Nie obchodzi was to, że Gołota od 13. roku życia haruje na ten tytuł? Że przyjął przez ten czas około pół miliona uderzeń w głowę?". W Ringsport.com redaktor naczelny Rusty Rubin pisze: "Gołota został ograbiony z tytułu po raz drugi z rzędu. Wygrał z Ruizem, co widzieli wszyscy z wyjątkiem sędziów!".

Inny autor pisze, że w sumie Ruiz zastosował w całej walce blisko 170 klinczy. Gołota 10 i że coś z zawodnikami pokroju Ruiza powinno się zrobić.

Bardzo ceniony dziennikarz pięściarski Thomas Hauser, zdobywca Pulitzera, autor monumentalnego dzieła o Muhammadzie Ali, napisał (jak na niego bardzo ortodoksyjną opinię): - To dziwaczne zwycięstwo Ruiza, zważywszy trzypunktową przewagę Gołoty w drugiej rundzie, odjęty punkt za uderzenie w tył głowy i przewagę Gołoty w celnych ciosach 152 do 121".

Eksperci, którzy uważają, że Gołota wygrał:

Angelo Dundee, legendarny trener Muhammada Ali, George'a Foremana

Witalij Kliczko, mistrz świata wagi ciężkiej wersji WBC

Chris Byrd (oglądał trzy rundy na żywo i powtórkę), mistrz świata wagi ciężkiej wersji IBF

Lamon Brewster, mistrz świata wagi ciężkiej wersji WBO

Roy Jones, uznawany do niedawna za najlepszego pięściarza świata

Hasim Rahman, były mistrz świata wagi ciężkiej, pokonał Lennoksa Lewisa

Harold Lederman, znany komentator boksu

Danny Williams, pogromca Tysona, będzie wkrótce walczył z Witalijem Kliczko

Tim Smith, dziennikarz "NY Daily News"

Lenn Robbins, dziennikarz "NY Post".