BKS Bielsko gra we wtorek z Urałoczką w siatkarskiej Lidze Mistrzyń

Urałoczka Jekatierinburg, jeden z najsłynniejszych i najbardziej utytułowanych zespołów świata, zagra dziś w Bielsku-Białej. Czy BKS stać na zwycięstwo?


Wyliczanie tytułów i trofeów zdobytych przez zespół z Uralu zajęło kilka solidnych stronic. Na Urałoczkę zwykle nie było silnych, wygrywała, co chciała i jak wysoko chciała. Czasy się jednak zmieniają. Wielu kibiców złapało się pewnie za głowy, gdy usłyszało, że w pierwszej kolejce Ligi Mistrzyń łatwy łup z Uralu wywiózł włoski Foppapedretti Bergamo, który do zera ograł mistrzynie Rosji! Kilka dni później w mistrzostwach kraju Urałoczkę (w drodze do Polski) równie gładko ograło moskiewskie Dynamo! Skąd takie wyniki? Otóż Urałoczka mocno zmieniła skład, a jej kluczowe zawodniczki grają teraz w innych klubach. Co gorsza, trenerem zespołu przestał być legendarny Nikołaj Karpol, który po kilkudziesięciu latach pracy zrezygnował z funkcji. - Kontrrewolucja mnie pokonała - pół żartem, pół serio powiedział w wywiadzie dla jednej z rosyjskich gazet Karpol. Człowiek-legenda, twórca sukcesów Urałoczki, wyznaczył sobie nowe zadania. - Teraz biorę się za wychowywanie wnuka, ma zadatki na dobrego sportowca - tłumaczy.

Karpola zastąpiła jego wychowanka Walentyna Ogijenko. W Bielsku wtajemniczeni twierdzą, że Karpol dziś może jednak dojechać i pojawić się na meczu.

O sile Urałoczki stanowią teraz... Kubanki. 28-letnia Zoila Barros Fernandez oraz trzy lata młodsza Yumilka Ruiz Luaces. Ta pierwsza ma w dorobku m.in. dwa medale olimpijskie (złoto z 2000 roku z Sydney i brąz z Aten), a druga dodatkowo jeszcze mistrzostwo świata (1998). - To zdecydowanie najlepsze zawodniczki Urałoczki. Przestudiowałem statystyki i jasne jest, że one kończą najwięcej piłek i na nich musimy się skupić - mówi Zbigniew Krzyżanowski, trener bielszczanek. Szkoleniowiec BKS-u rozpracował grę obu Kubanek, ma nagrane mecze z ich udziałem z występów w zespole narodowym. - Wychodzimy na parkiet, by ten mecz wygrać - zapowiada Krzyżanowski.

Bielszczankom o sukces będzie jednak bardzo trudno. Mają swoje problemy. W tym sezonie mistrzynie Polski przegrały już trzy mecze i zajmują szóste miejsce w tabeli. - W rundzie rewanżowej powinno być lepiej, a w play-off to nawet nie wyobrażam sobie takich wyników - dodaje Krzyżanowski.

Warto przypomnieć, że przed 15 laty Urałoczka gościła w Bielsku. Wtedy w europejskich rozgrywkach rozniosła zespół prowadzony przez trenera Aleksandra Mańdoka 3:0 (8, 5, 3).

Mamy nadzieję, że teraz będzie lepiej. Dzisiejszy mecz rozpocznie się o godz. 18.ramka

Najważniejsze sukcesy Urałoczki - ośmiokrotne zdobycie Pucharu Europy (1981-83, 87, 89, 90, 94, 95), Puchar Zdobywców Pucharów (1986), kilkadziesiąt tytułów mistrza Rosji i ZSRR.