Jakimi piłkami gra się w polskiej ekstraklasie?

Piłka jest okrągła, ale jej rodzajów aż dziewięć. Nie w ofercie sklepu ze sprzętem sportowym, tylko na boiskach pierwszej i drugiej ligi.
Regulamin Polskiego Związku Piłki Nożnej mówi tylko o wielkości i wadze piłki. Dlatego kluby najczęściej wybierają sprzęt firmy, która także ubiera drużynę. Istotna jest też cena.

- Gdy gramy na wyjeździe, przez pierwszy kwadrans przyzwyczajamy się do nowej piłki - skarży się Michał Stasiak, obrońca Amiki Wronki, która związała się z Pumą. - Ja więcej goli strzelam u siebie niż na wyjeździe, bo nie czuję innej piłki niż Adidasa. Jako czy Selectem nie da się grać - twierdzi Marek Saganowski z Legii. Wojciech Borecki, były trener GKS Katowice, miał do dyspozycji właśnie Jako. - Są ciężkie i twarde, najgorsze na polskim rynku - wspomina.

Trener Lecha Czesław Michniewicz myślał nawet, żeby przyzwyczajać swoich piłkarzy do sprzętu, z którego korzystają ich przeciwnicy. - Tyle że wtedy musielibyśmy kupić chyba ze 20 kompletów - ironizuje.

W drugiej lidze jest jeszcze gorzej, bo tam kopią m.in. wyrobami firmy Korona (ŁKS) i Colo (Ruch Chorzów). - Może wreszcie ktoś się tym zajmie? - pyta Krzysztof Tochel, szkoleniowiec Zagłębia Sosnowiec. - Pojechaliśmy na mecz do Gliwic i nie wiedzieliśmy, jak się kopie piłkę. Nie będę wspominał o innych klubach, bo w niektórych dają do gry prawdziwe kamienie.

- Zastanawiałem się nad sprawą piłek w lidze. Gdyby wpłynęła naprawdę ciekawa propozycja, skonsultujemy ją z klubami i podejmiemy decyzję. Boję się tylko, że na przeszkodzie mogą stanąć umowy sponsorskie poszczególnych drużyn - twierdzi Marcin Stefański, szef departamentu rozgrywek. PZPN.

W Anglii czy Hiszpanii grają tylko piłkami Nike. - Bo tamtejsze ligi mają z nami kontrakt - cieszy się Krzysztof Obliwański, przedstawiciel firmy Nike na Europę Środkowo-Wschodnią. - Może tak i u nas?

Za pół roku organizatorem rozgrywek pierwszej i drugiej ligi ma być Piłkarska Liga Polska. Jej szef Zbigniew Koźmiński nie widział do czwartku problemu. - Nikt nie domaga się wprowadzenia jednej piłki na nasze boiska - mówił "Gazecie".

- Chcą tego wszyscy piłkarze i trenerzy, z którymi rozmawialiśmy.

- No, to jest to temat.

Czym grają w ekstraklasie...

Wisła Kraków - Nike

Groclin - Adidas

Legia - Adidas

Amica Wronki - Puma

Cracovia - Adidas

Wisła Płock - Select

Zagłębie Lubin - Jako

Polonia Warszawa - Nike

Górnik Zabrze - Garman

Lech Poznań - Lotto

Pogoń Szczecin - Lotto

Odra Wodzisław - Select

Górnik Łęczna - Nike

GKS Katowice - Jako

...i w drugiej lidze

GKS Bełchatów - Adidas

Kujawiak Włocławek - Nike

Arka Gdynia - Adidas

Korona Kielce - Puma

Widzew Łódź - Select

Szczakowianka Jaworzno - Adidas

Jagiellonia Białystok - Adidas

Łódzki KS - Korona

Górnik Polkowice - Adidas

Zagłębie Sosnowiec - Adidas

Ruch Chorzów - Colo

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Select

Piast Gliwice - Adidas

Świt Nowy Dwór - Jako

Stasiak Ostrowiec - Adidas

MKS Mława - Adidas

RKS Radomsko - Lotto

Radomiak Radom - Adidas

Ceny piłek w jednej z hurtowni

Korona - 92 zł

Nike - 150-210 zł (w zależności od modelu)

Select - 210 zł

Puma - 220 zł

Adidas - 260-330 zł (w zależności od modelu)