Srebro MP bydgoskiej dżudoczki

Pierwszy start w mistrzostwach seniorek i od razu srebrny medal oraz niemal w kieszeni prawo startu w młodzieżowych mistrzostwach Europy - taki życiowy sukces zanotowała w stolicy Magdalena Braun
Dżudoczka Policyjnego Towarzystwa Sportowego Gwardia jechała do Warszawy jako jedna z faworytek do podium. Wszak była najlepsza w rankingu czterech ogólnopolskich turniejów klasyfikacyjnych w kategorii wagowej do 70 kg (jeden wygrała, w trzech innych zajmowała trzecie miejsca). Wykorzystała absencję w dwóch OTK kontuzjowanej w połowie sezonu olimpijki z Aten, siedmiokrotnej mistrzyni Polski Adrianny Dadci (zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk wygrała pozostałe dwa turnieje).

Na Dadci trafiła w finale MP. - Przewyższała mnie umiejętnościami. Nie miałam raczej szans, ale i tak się bardzo cieszę, bo takiego wyniku w karierze nie miałam - mówiła Braun po powrocie. W 2 min broniąca tytułu zeszłoroczna mistrzyni kontynentu rzuciła naszą 20-latkę na ippon i było po walce. - To i tak wielki sukces Magdy. Najważniejsze, że się nie spaliła w swym debiucie w mistrzostwach seniorek. Ona dopiero rok walczy w tej wadze. Brakuje jej obicia się w pojedynkach z mocnymi przeciwniczkami - tłumaczy trener Sławomir Frączek, który od 10 lat szkoli Braun.

W drodze do srebra zawodniczka PTS Gwardii rzuciła przed czasem Irenę Blicharz (AZS AWF Wrocław), a w półfinale wyeliminowała mistrzynię Europy juniorek Paulinę Raińczuk (AZS AWFIS Gdańsk), choć przegrywała już na yuko. - Mieliśmy ustawiony jedną technikę rzutową na tą regularną finalistkę mistrzostw kraju. I ten rzut udał się Magdzie już w drugiej minucie walki - tłumaczy Frączek.

Braun podtrzymała medalową passę dla PTS Gwardii, bo przed rokiem po brąz w Łuczniczce sięgnęła Anna Kasprzyk (teraz był siódma w kat. 52 kg, a jedyny bydgoszczanin Maciej Klotz z KU AZS AB - piąty w wadze powyżej 100 kg). Bydgoska wicemistrzyni, która na co dzień studiuje na II roku wf Akademii Bydgoskiej, udanym startem w stolicy potwierdziła aspiracje do startu w listopadowych młodzieżowych ME w Lublanie. - Będziemy się przygotowywać i czekać na nominację. A potem liczymy na wyjazdy na randori i zgrupowania oraz powołania na europejskie turnieje kategorii A i Super A- kończy trener Braun.

A w Warszawie drugi medal dla regionu wywalczyła Aneta Szczepańska z Olimpijczyka Włocławek. Sięgnęła po swój ósmy tytuł mistrzyni seniorek w wadze do 63 kg.