Meblotap AZS PWSZ Chełm - Cukierki Odra Brzeg 58:57

Pierwsze zwycięstwo koszykarek Meblotapu! W niezwykle dramatycznej końcówce pokonały Cukierki jednym punktem dzięki zimnej krwi zespołu, a zwłaszcza nowej rozgrywającej Natalii Marczanki

W sobotę w chełmskiej hali spotkały się zespoły, które w tym sezonie jeszcze nie odniosły żadnego zwycięstwa. Gospodynie miały za sobą klęskę z Wisłą różnicą 61 punktów i porażkę z beniaminkiem AZS Gorzów. Cukierki przegrały honorowo z Lotosem Gdynia i z ŁKS. Przebieg meczu odzwierciedlał determinację obu rywali, aby odbić się od dna. Walka była bardzo wyrównana i zacięta, a losy meczu rozstrzygnęły się w ostatnich sekundach.

W pierwszej połowie gra toczyła się po myśli chełmianek. Zwłaszcza w drugiej kwarcie zagrały znakomicie w obronie i głównie dzięki temu uzyskały do przerwy 8 pkt. przewagi (31:23). Szybko okazało się, że w tym dniu Meblotap nie będzie miał wielkiego pożytku z najwyższej swojej zawodniczki Snezany Mirkov. Jak poinformowała po meczu Agnieszka Pazur, serbska środkowa ma kłopoty z kolanem i nie była w stanie grać na normalnym poziomie. Walkę pod koszem musiała wziąć na siebie skrzydłowa Ludmiła Zdziesińska. Przewagę wzrostu Cukierków gospodynie starały się nadrobić walecznością.

W zespole gości ciężar gry spoczywał na Agnieszce Pietraszek, Olenie Proszczenko i (zwłaszcza w drugiej połowie) Nadziei Drozd. Proszczenko, przez szereg lat ulubienica lubelskiej i chełmskiej publiczności, bardzo starała się wypaść jak najlepiej. Trener Krzysztof Kubiak zwrócił uwagę po meczu na kilka jej błędów w rozgrywaniu akcji spowodowanych trzytygodniową przerwą, ale kapitan Cukierków należała do najlepszych zawodniczek swojego zespołu. Jej cztery celne rzuty za trzy punkty oddane w ważnych momentach w dużym stopniu "trzymały" wynik.

W drugiej połowie zespół gości utrzymywał dość długo kilkupunktową przewagę. W 33. min wynosiła 51:46. W tym okresie znakomicie grała nowa rozgrywająca Meblotapu Natalia Marczanka, której siedem punktów z rzędu dało Meblotapowi w 38. min prowadzenie 53:51. Wszystko zmierzało do rozstrzygnięcia w końcówce. Na 60 sekund przed końcem było 56:55 dla gospodyń, które miały piłkę. Meblotap miał pięć przewinień, Cukierki cztery. Chełmianki długo rozgrywały, ale zakończyły akcję niecelnym rzutem. W ataku był zespół gości, wchodzącą pod kosz Meblotapu Drozd sfaulowała Kimya Murray. Dwa celne rzuty Drozd dały gościom jednopunktowe prowadzenie. Chełmiankom pozostało 10 sekund. Po wskazówkach trenera Todora Mołłowa Marczanka umiejętnie sprowokowała Drozd do faulu na sobie i 4 sekundy przed końcem trafiła dwa razy. Pierwsze zwycięstwo Meblotapu jest w dużym stopniu jej zasługą.