Dziesięciu reprezentantów Opola wystąpi w mistrzostwach Polski w dżudo

Sześciu zawodników Gwardii i czworo AZS-u będzie walczyć o medale w najbliższy weekend w Warszawie. Realnie mamy szanse na trzy krążki
Żeby wystartować w mistrzostwach Polski, należało zebrać odpowiednią liczbę punktów w cyklu turniejów kwalifikacyjnych. Udało się to 13 reprezentantom naszych klubów, ale trójka ze względów zdrowotnych nie wystąpi w stolicy. - Strasznie mi szkoda Pawła Malowańca, który w kategorii powyżej 100 kg miałby pewny medal - mówi trener Gwardii Tomasz Błach. Malowaniec doznał jednak kontuzji podczas niedawnych zawodów w sycylijskim Palermo.

Ekipa Gwardii wygrała tam silnie obsadzony turniej drużynowy, w którym startowało 12 zespołów, m.in. z Francji, Włoch (w tym reprezentacja narodowa tego kraju). W finale gwardziści wygrali z reprezentacją Sycylii i ten występ pokazuje, że reprezentanci tego klubu przed mistrzostwami kraju są w dobrej formie.

- Jeśli uda nam się zdobyć dwa medale, to będzie to dobre osiągnięcie i będziemy mogli być zadowoleni. Dżudo to sport, w którym jest dużo niespodzianek i stąd nie można ich wykluczać i w naszym przypadku. Największe szanse na podium mają Jacek Kuźmiński, Jakub Bułka i Wojtek Piekarczyk - ocenia Błach.

AZS Opole wysyła na imprezę samych juniorów. Awans wywalczyło sześcioro reprezentantów tego klubu, ale dwójka ze względów zdrowotnych nie wystąpi. Są to najbardziej doświadczona w grupie 19-letnia Agnieszka Jasiurkowska i jej o rok młodszy kolega Marcin Kośniewski.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się wywalczyć sześć miejsc, ale jestem realistą i wiem, że na razie na medale nas nie stać. Zabieram ze sobą na imprezę samych juniorów, którzy jeszcze nawet za rok nie będą seniorami. Nie ma siły, oni muszą płacić frycowe - wyjaśnia szkoleniowiec AZS-u Edward Faciejew. Na razie największym sukcesem dwóch 18-letnich zawodników: Bartosza Zachary i Macieja Ozdoby były siódme miejsca w turniejach kwalifikacyjnych.

- W naszym klubie nastąpiła zmiana warty. To już nie te czasy, kiedy wśród kobiet seryjnie zdobywaliśmy tytuły mistrzowskie i medale. Młodzież, którą mam, jest również bardzo zdolna, ale przed nią jeszcze dużo pracy i nauki. Właśnie po naukę jedziemy do Warszawy - kończy Faciejew.Nasi reprezentanci na mistrzostwa Polski

Kobiety

Joanna Maciej (AZS) - kat. do 48 kg

Sandra Goszczyńska (AZS) - kat. do 63 kg

Mężczyźni

Tomasz Ozdoba (AZS) - kat. do 66 kg

Bartosz Zachara (AZS) - kat. do 66 kg

Juliusz Adamek (Gwardia) - kat. do 66 kg

Jakub Bułka (Gwardia) - kat. do 66 kg

Wojciech Piekarczyk (Gwardia) - kat. do 73 kg

Piotr Rutkowski (Gwardia) - kat. do 73 kg

Jacek Kuźmiński (Gwardia) - kat. do 90 kg

Przemysław Nyklasz (Gwardia) - kat. do 90 kg