Sport w skrócie

PORAŻKI ŻAKA I SPARTY

Drugiej z rzędu porażki doznały piłkarki nożne Żaka Kielce w meczu 7. kolejki II ligi. Kielczanki przegrały u siebie aż 2:9 (1:4) ze spadkowiczem z ekstraklasy Zamłyniem Radom. Gole dla Żaka zdobywały Marta Świrdowska i Maria Tarczyńska. Przegrała również Sparta Kielce, która na boisku w Kajetanowie uległa Wólce Radzymińskiej 2:5 (1:2).

MEDALE I REKORDY

Cztery medale i dwa rekordy Polski to dorobek świętokrzyskich siłaczy z mistrzostw Polski do lat 18 w wyciskaniu, które odbyły się w Jastarni. Mistrzem Polski w kategorii do 75 kg został Jacek Latała (Viking Starachowice), który wynikiem 155 kg ustanowił rekord Polski. Trzeci w tej grupie był Łukasz Magiera (Tęcza Społem Kielce). Osiągnięcie Latały powtórzył Paweł Waldon (Tęcza) - wygrał kat. do 82,5 kg z rekordem Polski 157,5 kg. Trzeci złoty medal zdobył w kat. do 110 kg Damian Świder (Viking). Punktację open wygrał Latała przed Waldonem. Startowało ponad 70 zawodników z całej Polski.

KIELECKI PUCHAR

Mistrzyni Europy w black ball Karolina Stawarz z Ósemki Rzeszów zwyciężyła w rozegranej w Kielcach ostatniej, piątej eliminacji Pucharu Polski w bilardzie. W finale turnieju w odmianę 9 bil pokonała 6:2 Ewę Grzyb (IKS Tarnów). Najlepsza ze świętokrzyskich zawodniczek Agata Sokołowska z Jedynki Opatów zajęła trzecie miejsce. W klasyfikacji końcowej PP była jednak dopiero czternasta (15 punktów). Z 67 pkt. zwyciężyła Ewa Grzyb.

CZWARTY TRIUMF OSTROWSKIEGO

Czwarte zwycięstwo w siódmej już eliminacji Grand Prix Gór Świętokrzyskich "10 na X" odniósł kielczanin Tomasz Ostrowski. W finale odmiany 8 bil po zaciętym pojedynku pokonał on 4:2 Przemysława Cioska. Na trzecich miejscach sklasyfikowani zostali Bartosz Bieńkowski i Piotr Czupryński. W klasyfikacji łącznej prowadzi z 59 pkt. Ostrowski, dziewięć punktów do niego traci Czupryński. Kolejny turniej w listopadzie.

POPULARNE SZACHY

Aż 67 zawodników wzięło udział w rywalizacji o Puchar Kielc w szachach. W najmłodszej grupie (do lat 8) zwyciężył Łukasz Koziej z Żaka Kielce, w rywalizacji dziesięciolatków bezkonkurencyjny był Grzegorz Zaręba z ULKS Łączna, grupę do lat 14 wygrał Zbigniew Drogosz, a najstarszą (do 18 lat) Wojciech Moranda (obaj Żak). W turnieju brali udział juniorzy z dwóch województw: świętokrzyskiego i łódzkiego.

TRZY MEDALE AKADEMIKÓW

Mikst Katarzyna Kwiecień - Łukasz Mila wywalczył srebrny medal w Krakowie na XVII Akademickich Mistrzostwach Polski w badmintonie. Zawodnicy AZS Kielce zdobyli na tych zawodach jeszcze dwa brązowe medale - Marcin Siemiński w singlu oraz duet Andrzej Rak - Marcin Siemiński w grze deblowej.

JUNIORZY W STRASZĘCINIE

Badmintonistka Orlicza Suchedniów Karolina Wikło zajęła drugie miejsce w singlu w rywalizacji juniorów na ogólnopolskim turnieju w tej kategorii wiekowej w Straszęcinie. Lokatę niżej sklasyfikowano Joannę Tuliszewską z AZS Kielce, a wśród chłopców Adriana Zatorskiego z Orlicza. Ten badmintonista stanął na najniższym stopniu podium także w grze podwójnej w parze z klubowym kolegą Robertem Gałkiem.

ZAŁUSKI I STYRZYŃSKI W GRAND PRIX

Trzykrotnie stawali na podium drugich zawodów Grand Prix Polski w pływaniu reprezentanci Delfina Połaniec Kajetan Załuski i Adrian Styrzyński. Załuski był trzeci na 50 i 100 metrów stylem dowolnym (oba dystanse wygrał Łukasz Gąsior z Polonii Warszawa). Do miejsc na podium dołożył czwartą lokatę na 400 m dowolnym, był też piąty na 200 oraz 11. na 50 m motylkiem. Adrian Styrzyński pływał na czterech dystansach, ale tylko raz znalazł się w pierwszej dziesiątce. Z czasem 4.36,45 był trzeci na 400 metrów stylem zmiennym (zwyciężył Łukasz Drzewiński z Polonii Warszawa).

PLEBISCYT RADIA KIELCE

Napastnik Wiernej Małogoszcz Tomasz Fatyga został sportowcem weekendu w głosowaniu dziennikarzy Radia Kielce, "Słowa Ludu" i "Gazety Wyborczej". Hat trick Fatygi w meczu z rezerwami Wisły Kraków dał jego zespołowi pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w sezonie. Sportowa drużyna to siatkarki AZS Ostrowiec nagrodzone za pierwsze, historyczne zwycięstwo nad SMS Sosnowiec w serii B pierwszej ligi. Imprezą weekendu został mecz drugiej rundy Pucharu Zdobywców Pucharów Vive Kielce z CBM Valladolid. Oprawa tego pojedynku stała na najwyższym europejskim poziomie.