Skarb kibica żeńskiej ligi siatkówki: BKS Stal Bielsko-Biała przed sezonem

Siatkarki BKS Stal Bielsko-Biała czeka w tym sezonie znacznie trudniejsze zadanie niż przed rokiem. Rywalki z Piły i Kalisza zapowiadają ostry atak na tytuł mistrzowski. Czy bielszczanki zdołają obronić tytuł?
W poprzednim sezonie zawodniczki BKS nie miały sobie równych na krajowej arenie. W efektownym stylu podopieczne trenera Zbigniewa Krzyżanowskiego zdobyły Puchar Polski, a kilka miesięcy potem drugi z rzędu tytuł mistrzowski.

Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym sezonie będzie znacznie trudniej. Ze składu BKS odeszły dwie podstawowe zawodniczki - Monika Smak wróciła w rodzinne strony i będzie teraz grać w słowackim zespole VK Senica, z kolei Aleksandra Przybysz dopięła swego - gra w II lidze włoskiej, jest bliżej swego narzeczonego Włocha Luki Porzio. Kłopotem dla trenera Krzyżanowskiego będzie też niewątpliwie przedłużająca się rehabilitacja kolejnej reprezentantki kraju - Anny Podolec. Zawodniczka jest po operacji barku i niewykluczone, że do gry będzie gotowa dopiero w przyszłym roku.

Zespół wzmocnił się dwoma czołowymi zawodniczkami mieleckiej Stali - Elżbietą Nykiel i Agnieszką Śrutowską. - Nie będzie łatwo zastąpić Moniki Smak, mam jednak nadzieję, że mi się to uda i poprowadzę zespół do kolejnych sukcesów - mówi Śrutowska, nowa rozgrywająca BKS. Była zawodniczka SCU Emlichheim miała kilka ofert, wybrała jednak tę z Bielska, bo z Podbeskidzia ma bliżej do rodzinnego Krakowa, gdzie kontynuuje studia.

Faworytów do tytułu mistrzowskiego jest w tym sezonie trzech. Już po kilku pierwszych kolejkach będzie można powiedzieć coś więcej na temat siły poszczególnych ekip. W drugiej kolejce BKS gościć będzie we własnej hali kaliskie Winiary, zaś w czwartej na Podbeskidzie zjedzie Nafta Piła.

Między tą trójką powinna rozegrać się walka o medale. W przedsezonowych turniejach naszym wiodło się różnie - winiary wygrały w Bielsku, zaś w Międzychodziu dwukrotnie BKS ograła Nafta. Miejmy nadzieję, że w lidze bielszczanki będą znacznie groźniejsze dla rywalek.

Kadra:

1. Mariola Barszcz (24, 163, libero)

2. Joanna Staniucha (23, 184, skrzydłowa)

4. Milena Sadurek (20, 178, rozgrywająca)

5. Elżbieta Nykiel (21, 183, skrzydłowa)

6. Iwona Niedźwiecka (22, 185, środkowa)

7. Anna Podolec (19, 193, przyjmująca)

8. Joanna Szeszko (30, 181, środkowa)

9. Luba Jagodina (27, 183, przyjmująca)

10. Agnieszka Śrutowska (26, 178, rozgrywająca)

11. Agata Mróz (22, 192, środkowa)

12. Katarzyna Biel (23, 191, środkowa).

Trener: Zbigniew Krzyżanowski.

Odeszły: Monika Smak (Volejbal Klub Senica, Słowacja), Aleksandra Przybysz (Rebecchia River Volley Rivergamo, Włochy).

Przyszły: Nykiel, Śrutowska (ze Stali Mielec).