Ruszyła III liga koszykarzy

Ani przez chwilę zwycięstwo SIDEn/MMKS nad rezerwami WTK nie było zagrożone. Torunianie w debiucie wygrali różnicą aż 28 punktów, imponując efektownymi akcji
Kibice, którzy zajęli w niedzielę połowę trybun hali "spożywczaka" raz za razem nagradzali debiutujących w rozgrywkach torunian, gdy ci z łatwością oszukiwali włocławską defensywę. Szczególnie w pierwszej kwarcie srebrni medaliści mistrzostw Polski juniorów, wzmocnieni Adamem Ićkiem i Tomaszem Sadowskim, bez problemu zdobywali punkty, a sami w obronie doskonale zatrzymywali gości. Włocławianom nie pomogła nawet obecność w drużynie Tomasza Kwiatkowskiego. Ten center o wzroście 212 cm, który już w ubiegłym sezonie był rezerwowym w Anwilu i trenuje pod kierunkiem Andreja Urlepa, w ataku nie potrafił wykorzystać swojej przewagi fizycznej. W defensywie prezentował się lepiej - choć na początku był bezradny przy dwóch dobitkach Łukasza Winczury, to później aż sześć razy blokował rzuty gospodarzy.

Najlepszymi zawodnikami na parkiecie byli jednak obrońcy SIDEn/MMKS. Dawid Wójcik świetnie znajdował na dogodnych pozycjach partnerów (miał 6 asyst), a Sadowski doskonale odbierał piłki rozgrywającym WTK. Już w inauguracyjnej kwarcie udało mu się to aż pięć razy. Dzięki dobrej grze w obronie znakomicie wyprowadzał później kontrataki.

W efekcie torunianie, choć występowali bez Adama Maliszewskiego, ani przez chwilę nie pozwolili gościom na zmniejszenie strat (utrzymywała się różnica kilkunastu punktów). Trener Marek Ziółkowski mógł sobie pozwolić nawet na wprowadzenie jednocześnie aż pięciu swoich rezerwowych, bo ci również okazywali się lepsi od podstawowych zawodników WTK.

Inauguracja rozgrywek nie była za to udana dla toruńskich akademików, prowadzonych przez Macieja Deręgowskiego. W Bydgoszczy w meczu z Novum ustępowali gospodarzom w walce pod tablicami. W efekcie na niewiele przydały im się aż 32 punkty zdobyte przez Daniela Lampkowskiego. Trzeci z toruńskich zespołów, WAX, w pierwszej kolejce sezonu pauzował.

rzek

Wyniki meczów

SIDEn/MMKS TORUŃ - WTK II WŁOCŁAWEK 79:51 (23:8, 19:18, 19:11, 18:14)

SIDEn: Iciek 14 (2), Wójcik 14 (2), Sadowski13, Winczura 4, Tlałka 3 oraz Świtalski 9 (1), Słoniecki 8 (2), Tołodziecki 8, Mróz 3, Kamiński 2, Matusiak 1

WTK: T. Kwiatkowski 10, Wojtkowski 8, Szydłowski 8 (1), Hejman 5, Bruź 4 oraz A. Kwiatkowski 9, Sołtysiak 4, Siedlecki 3 (1)

NOVUM BYDGOSZCZ - AZS/UMK TORUŃ 100:83 (27:21, 25:31, 25:16, 23:15)

AZS: Lampkowski 32 (1), Libner 13, Bukowski 5, Buszewski 4, Malinowski 2 oraz Czerniawski 14 (1), Walczak 7, Skowroński 4, Czajkowski 2

Pozostałe wyniki: Jarko Pakość - Harmattan Gniewkowo 82:94 (17:29, 11:23, 24:24, 30:18), WAX Toruń pauzował