Wyniki turnieju judo im. Antoniego Laszuka

Około 150 młodych judoków z Polski oraz z zagranicy wzięło udział w rozgrywanym w Łapach 2. międzynarodowym turnieju im. Antoniego Laszuka
Dla Łap memoriałowe zawody były nie lada wydarzeniem, w końcu nie codziennie można gościć Anetę Szczepańską (wicemistrzyni olimpijska z Atlanty), Annę Żemłę-Krajewską (7. zawodniczka w Atenach) czy pochodzącą z Łap Ingę Gołaszewską. Ta ostatnia reprezentuje Gwardię Warszawa, ale czuje się związana z Podlasiem. W Łapach mieszka oraz trenuje. W dorobku ma mistrzostwo Europy juniorek i tytuł mistrzyni Polski seniorek.

Turniej rozpoczął się od pokazów utytułowanych judoczek. Efektowna była zwłaszcza walka Żemły ze Szczepańską w zwolnionym tempie, co przy rzutach wymagało od zawodniczek dużo siły. Najwięcej emocji wywołał jednak pokaz obezwładniania uzbrojonego w kij napastnika w wykonaniu Gołaszewskiej. Filigranowej kobiecie tylko kilka sekund zajmowało sprowadzenie do parteru i odebranie oręża dorosłemu mężczyźnie.

- Na co dzień mam do czynienia z takimi sytuacjami - tłumaczy łapska judoczka. - Jestem policjantką, w stołecznej komendzie szkolę innych funkcjonariuszy w technikach interwencji. Zawsze chciałam być w policji. Dzięki temu umiejętności nabyte w trakcie treningów mogę wykorzystać w pracy.

Praca nie przeszkadza Gołaszewskiej w przygotowaniach do krajowych i zagranicznych imprez. Już za dwa tygodnie wystartuje w mistrzostwach Polski.

- Chcę obronić tam złoty medal - tłumaczy Gołaszewska. - A w nieco dłuższej perspektywie marzę o wywalczeniu kwalifikacji na igrzyska w Pekinie. Może tym razem się uda.

Dla młodych judoków obejrzenie znanych zawodniczek było sporym przeżyciem. Nic dziwnego, że Gołaszewska długo oblegana była przez miłośników autografów.

Później na maty wyszli judocy, którzy walczyli w kategorii młodzików i dzieci. Zawodnicy z krajowych klubów walczyli z rówieśnikami z Litwy, Estonii i Ukrainy. Nieźle w tym gronie wypadli Podlasianie, reprezentujący Narew Łapy, Hetmana Białystok i Jagiellonię Białystok. Kategorię do 42 kg wygrał Rafał Chojnowski z Narwi, z kolei w grupie do 60 kg zwyciężył jego brat Przemysław. Natomiast wśród dzieci w kategorii do 37 kg najlepszy okazał się Filip Twarowski z Hetmana.