Kadra już w Walii

Reprezentacja Polski jest już na miejscu w Walii. Nastroje w drużynie bojowe. Trener Paweł Janas jest podbudowany zwycięstwem w Wiedniu. Jerzy Dudek: z poprzednich eliminacji wiemy jak tu wygrywać, nie możemy zaprzepaścić okazji! Jacek Krzynówek: musimy teraz zebrać siły, odzyskać świeżość. Na wyjazdach gramy lepiej. Będzie dobrze...
Na wiedeńskim stadionie toczyła się w sobotę twarda walka, czego efektem są urazy, na szczęście niegroźne. Marcin Baszczyński ma np. rozciętą wargę. Z drużyny odpadł tylko Mariusz Lewandowski, który doznał urazu lewej pachwiny jeszcze na piątkowym treningu. Zamiast w Cardiff wylądował w w Doniecku, gdzie gra, by tam leczyć kontuzję.

Do Walii wraz z reprezentacją wyjechał natomiast Arkadiusz Radomski, który w spotkaniu z Austriakami został ukarany czerwoną kartką. Mimo że nie będzie grał - trener Paweł Janas uznał, iż powinien pozostać w zespole.

Janas ma nad czym myśleć. Jak rozwiązać mecz z Walijczykami, jaki wystawić skład. Zapewne piłkarze Walii do spotkania z Polską przystąpią szczególnie zmotywowani. Będą chcieli w sposób godny, zwycięstwem, pożegnać obecnego trenera reprezentacji, Marka Hughesa, dla którego pojedynek z Polską ma być ostatnim w roli selekcjonera walijskiej drużyny narodowej (ma prowadzić drużynę Blackburn Rovers). Będzie to dla nich także mecz ostatniej szansy, by mieć nadziej na awans. W jakiej formie są Walijczycy - informacje na ten temat Janasowi złoży Piotr Maranda, który obserwował ich sobotni mecz z Anglią, przegrany przez Walijczyków 0:2.

Statystyki

Środowy mecz eliminacyjny mistrzostw świata-2006 w Cardiff między piłkarzami Walii i Polski będzie szóstym spotkaniem tych narodowych reprezentacji. Bilans dotychczasowych meczów jest korzystny dla Polaków, którzy wygrali i zremisowali

dwukrotnie z rywalami, a raz przegrali. Bramki: 5-3. Wygrana w Cardiff, 2:1, w czerwcu 2001 roku, torowała ekipie Jerzego Engela szlak na boiska Japonii i Korei Południowej w 2002 roku.

Polska - Walia:

28.03.1973, Cardiff0:2 el.MŚ-74
26.09.73, Chorzów3:0 el. MŚ-74
29.05.91, Radom0:0
11.10.00, Warszawa0:0 el.MŚ-02
2.06.01, Cardiff2:1 el. MŚ-02
W sumie 5 meczów - 2 zwycięstwa - 2 remisy - 1 porażka; bramki: 5-3

Mecz w Cardiff będzie 27 spotkaniem pod wodzą Pawła Janasa. Janas zadebiutował w roli trenera reprezentacji 12 lutego 2003 roku w Splicie - Polska zremisowała wówczas z Chorwacją 0:0. Bilans: 26 meczów - 15 zwycięstw Polski - 4 remisy - 7 porażek, bramki: 51-28. W sobotnim spotkaniu Jacek Krzynówek zdobył 50. bramkę dla drużyny Pawła Janasa.