Konie złotych medalistów z Aten na dopingu

Dwa złote medale w olimpijskich konkurencjach jeździeckich mogą zmienić właścicieli. Pierwsze badania antydopingowe wykazały obecność niedozwolonych środków u koni Ciana O'Connora (Irlandia, złoty medalista w skokach przez przeszkody), Ludgera Beerbauma (Niemcy, złoto w skokach przez przeszkody drużynowo).
- Wierzę, że zdobyłem złoty medal w uczciwy sposób i że mój koń (Waterford Crystal) nie dostał nic, co by mu pomogło lepiej skakać - oświadczył Irlandczyk w piątek.

Teraz musi czekać na ekspertyzę próbki B. Po niej ma jeszcze złożyć odwołanie.

Równocześnie niemiecka agencja prasowa SID poinformowała, że na dopingu był koń Ludgera Beerbauma (Goldfever), który razem z drużyna niemiecką zdobył złoty medal w skokach przez przeszkody. Ukarana zapewne zostanie też Bettina Hoy (również Niemcy), która startowała w WKKW. Zajęła co prawda pierwsze miejsce indywidualnie i drużynowo, ale potem trybunał arbitrażowy do spraw sportu uwzględnił protesty ekip USA i Francji i Hoy została zdyskwalifikowana za przekroczenie normy czasu, podczas skoków przez przeszkody. W organizmie jej konia (Ringwood Cockatoo) również wykryto doping.

W Atenach testom antydopingowym poddano 40 koni. W czterech przypadkach wynik był pozytywny.