Rugbiści Budowlanych z kompletem zwycięstw

Oceniamy pierwszą część sezonu ligowego łódzkich rugbistów
Łódzka drużyna wygrała czwarty mecz z rzędu. Tym razem po dramatycznym meczu przywiozła trzy punkty z Sopotu, mimo że pierwszą połowę przegrała 10:3. Po przerwie łodzianie zdobyli 17 punktów, a ich rywale tylko trzy. Nasi zawodnicy wykorzystali słabsze przygotowanie kondycyjne drużyny z Wybrzeża. Niestety, gospodarze swoją słabość nadrabiali brutalną grą. Dlatego Robert Lublin wrócił do Łodzi ze szwami na głowie, a Tomasz Wieczorek ze złamanym nosem.

Nie zmienia to faktu, że Budowlani z kompletem zwycięstw razem z Lechią Gdańska i Arką Gdynia przewodzą pierwszoligowej tabeli. To duży sukces, tym bardziej, że drużyna z różnych powodów wyjeżdża na mecze bez trzech, czterech podstawowych zawodników. Przed nami jednak tydzień przerwy w rozgrywkach ligowych z powodu zgrupowania kadry młodzieżowej. Wolny weekend nasi trenerzy chcą wykorzystać na rozgrywki pucharu Polski. Z turnieju wycofała się Posnania, więc przeciwnikiem Blach będzie Orkan Sochaczew. Polski Związek Rugby musi tylko zdecydować, gdzie mecz się odbędzie. A tydzień później rewanż, już w lidze, na stadionie przy ul. Górniczej.

Okiem trenera...

Jacek Grabarski: Cztery mecze, cztery zwycięstwa. Takie były plany przed sezonem?

Ryszard Wiejski, trener Blach Pruszyński: Zaczęliśmy rozgrywki od słabszych drużyn, ale dobrze, że tak się stało, bo trenujemy w różnych zestawieniach. Zawodnicy wypadają nam ze składu albo przez kontuzje, albo z powodów osobistych. Dlatego nie możemy dopracować do końca taktyki.

Jak Pan ocenia poszczególne formacje?

- Do tej pory myślałem, że mamy bardzo silny młyn, ale w ostatnim meczu mnie zawiódł. Kiedy jeszcze w końcówce meczu musieli zejść ciężsi zawodnicy, były poważne kłopoty. Ich zmiennicy nie dawali sobie rady. Podobnie jest z autem. Pierwsze dwa mecze wychodziły nam bezbłędnie, a potem coś się załamało. Najsłabiej wypadła pierwsza połowa meczu z Ogniwem, gdzie przegrywaliśmy nawet swoje wyrzuty. Dobrze spisuje się atak, który w ostatnim meczu zdobył trzy przyłożenia. W ostatnim meczu wreszcie dobrze funkcjonowała obrona.

Czy to znaczy, że w meczach z najsilniejszymi drużynami możemy myśleć o zwycięstwach?

- Oglądałem ostatnio mecz Lechii z Orkanem Sochaczew. To bardzo dobre drużyny, a Arka jest podobno jeszcze silniejsza. Uważam jednak, że jeżeli będziemy dalej pracować i dopiszą nam wszyscy zawodnicy, powinno być dobrze. Dotąd sprzyjało nam też szczęście i wygrywaliśmy w końcówkach, ale podobno szczęście sprzyja lepszym.

... i menedżera

Jacek Grabarski: Z pierwszej części sezonu , chyba jest Pan zadowolony?

Marcin Chudzik, menedżer Blach Pruszyński: W planach przed rundą zakładaliśmy, że wygramy te spotkania. Trudniejsze mecze dopiero się zaczną. Ważne jednak, że drużyna pokazuje charakter. Świadczą o tym zwycięstwa, które zapewniamy sobie w końcówkach. To też oznacza, że zespół jest dobrze przygotowany do sezonu pod względem kondycyjnym. Przydał się obóz w Spale.

Trener narzeka jednak, że nie może korzystać z całego składu...

- Liczymy, że od meczu z Orkanem wszyscy będą mogli już grać. Przez najbliższe dwa tygodnie zawodnicy wyleczą kontuzje i wybiegniemy na boisko w pełnym składzie.

Na razie młodzi zawodnicy, którzy wchodzą do składu nie zawodzą.

- No tak. Bardzo dobrze gra Kacper Ławski, w ostatnim meczu świetną zmianę dał Łukasz Zamerski.

Na którą formację możemy liczyć w meczach z najsilniejszymi?

- Na pewno naszą wizytówka jest atak. Ostatnio mieliśmy kłopot z młynem, ale to raczej powodów kadrowych. Ważne jest więc, żeby wrócili wszyscy zawodnicy. Tym bardziej, że bardzo silny młyn mają najgroźniejsze drużyny z Wybrzeża.

Rozmawiał Jacek Grabarski

Wyniki 4. kolejki ekstraklasy i tabela: Ogniwo Sopot - Blachy Pruszyński Budowlani Łódź 13:20 (10:5), AZS Folc Warszawa - Arka Gdynia 7:27 (0:17), Orkan Sochaczew - Lechia Gdańsk 8:20 (5:10), Budowlani Lublin - Skra Warszawa 17:3 (10:3), Posnania Poznań - AZS Gdańsk 35:17 (8:7).

1.Arka412132:21
2.Lechia412143:37
3.Blachy Pruszyński41290:55
4.Orkan 41055:57
5.Budowlani L.4866:59
6.Posnania4648:81
7.Skra4729:68
8.Ogniwo4660:104
9.Folc4460:105
10.AZS Gdańsk4430:99