Medale podlaskich lekkoatletów w Małym Memoriale Kusocińskiego

Jedenaście medali, w tym sześć złotych, zdobyli lekkoatleci z naszego regionu w Małym Memoriale Janusza Kusocińskiego, uznawanym za nieoficjalne mistrzostwa Polski młodzików
Nasi młodzi (do lat 15) lekkoatleci rywalizowali o medale w Świeciu wraz z kilkuset innymi zawodnikami z całej Polski. Uczestników było tak dużo, że zawody trwały dwa dni.

Dwa razy na najwyższym stopniu podium stawał trenujący na co dzień w Dąbrowie Białostockiej pod okiem Janusza Krzywosza Mateusz Suchocki z Podlasia Białystok. Konkurs pchnięcia kulą wygrał z wynikiem 15,33 m. Natomiast w rzucie dyskiem dodatkowo poprawił swój rekord życiowy z rezultatem 57,30 m.

- Planowaliśmy na zawodach pobić rekord także w kuli, ale Mateuszowi przeszkodziła choroba - tłumaczy trener Krzywosz. - To wybitny talent, który w tym sezonie wygrywał już mistrzostwa Skandynawii. Jeśli będą go tylko omijać kontuzje, w przyszłości ma szansę pojechać na igrzyska olimpijskie. Predyspozycje ma do pchania kuli. Ma świetną technikę obrotową, a właśnie w taki sposób rzucają obecnie najlepsi kulomioci na świecie. To typ zawodnika akrobatycznego, nie typowego mięśniaka. A poza tym jest wszechstronny. Gra w piłkę ręczną, świetnie skacze o tyczce, szybko biega. Mógłby być też niezłym dziesięcioboistą.

Dwa medale wywalczyła w Świeciu także Marzena Banach z Narwi Łomża. Z wynikiem 5,71 m zwyciężyła w skoku w dal. Do złota łomżyńska lekkoatletka dorzuciła jeszcze srebro w biegu na 100 m (12,62 s). Dość nieoczekiwanie konkurs rzutu oszczepem wygrała z nowym rekordem życiowym Anna Terepka z Prefbetu Śniadowo, uzyskując odległość 38,94 m. Dwoje pozostałych naszych złotych medalistów to biegacze. Jakub Dąbrowa z Podlasia wygrał bieg na dystansie 100 m z rekordem życiowym wynoszącym 11,38 s. Z kolei najszybsza na 300 m była Paulina Korzeniecka z ŁKS-u Łomża, która rezultatem 40,83 s też pobiła rekord życiowy.

Dobry występ odnotowała płotkarka Diana Wojtulewicz (Podlasie). Na dystansie 300 m przez płotki czasem 44,58 s ustanowiła nową "życiówkę", a także zdobyła srebrny medal. W dorobku lekkoatletów znalazły się również trzy brązowe krążki. Wywalczyli je: Szymon Michałowski z Hańczy Suwałki w skoku wzwyż (1,85 m - rekord życiowy), Kamil Luty z Podlasia w rzucie dyskiem (51,65 - rekord życiowy) oraz Przemysław Lewko z Podlasia na 300 m ppł (40,31 s).