Winiary Kalisz najlepsze w Szwajcarii

Kaliszanki wygrały Zeiler Trophy.
Triumfem Winiar Kalisz zakończył się turniej Zeiler Trophy 2004 w szwajcarskim Köniz. Kaliszanki w finale rozprawiły się ze słynnym Racingiem Cannes.

Ekipa Alojzego Świderka wcześniej pokonała 3:2 czołową chińską drużynę Tianjin (tie-break do 15!), przegrała 2:3 z RC Cannes, by w półfinale wygrać 3:2 z rosyjskim Odincowo Moskwa (tie-break do 13). Wreszcie w finale Winiary raz jeszcze grały z do niedawna najlepszą ekipą Europy, francuskim RC Cannes. Tym razem wygrały 3:0 (25:22, 25:17, 25:19) i Zeiler Trophy trafił w ręce Polek.

Siatkarki nie mogą odpoczywać. Czekają je bowiem teraz mecze reprezentacji. W kadrze Andrzeja Niemczyka, która poleciała do Turcji na eliminacje Grand Prix, znalazły się cztery zawodniczki Nafty Piła - Katarzyna Skowrońska, Milena Rosner, Izabela Bełcik oraz Katarzyna Skorupa, a także Maria Liktoras z Winiar Kalisz.

Eliminacje te - podobne do tych sprzed roku, które odbyły się w Pile - rozpoczną się dziś w tureckiej stolicy Ankarze. Rywalkami Polek będą kolejno siatkarki Holandii (dziś, godz. 13 polskiego czasu), Rumunii (środa, godz. 13), Bułgarii (czwartek, godz. 13), Turcji (sobota, godz. 17.30) i Niemiec (niedziela, godz. 15).

Dodajmy, że Rumunki zastąpiły ekipę Rosji, która została wykluczona za wystawianie w eliminacjach Grand Prix rezerwowego składu. Zostało to uznane za niepoważne traktowanie tych rozgrywek, w których rywalizuje się o pieniądze i punkty w rankingu FIVB.

W tym roku Polska grała w finałach Grand Prix po raz pierwszy w historii.