Darocha bez medalu!

Na lotnisku w Rudnikach zakończyły się w niedzielę Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski seniorów i juniorów
W grupie seniorów udało się rozegrać trzy konkurencje nawigacyjne i sześć lądowań. Zwyciężył rzeszowianin Marek Kachaniak. Na drugim miejscu uplasował się Wacław Wieczorek z Krakowa, a trzeci był jego syn Michał.

Brązowy medal Wieczorka juniora był największą niespodzianką tych zawodów, gdyż po raz pierwszy w historii nawigacyjnych mistrzostw na podium stanął zawodnik, który nie jest jeszcze seniorem.

- W polskim sporcie lotniczym powoli następuje zmiana pokoleń. - mówi Michał Wieczorek, który wywalczył także złoto w kategorii junior. - Ja i moi koledzy z kadry juniorów powoli zaczynamy dochodzić do głosu. Cieszę się bardzo z tych medali. Czy ojciec pomagał mi w tych zawodach? Nie. Była tylko sportowa rywalizacja. Tata udzielał mi wskazówek tylko na początku mojej kariery. Teraz już muszę do wszystkiego samodzielnie dochodzić. W Rudnikach, po pierwszej konkurencji nawigacyjnej ojciec był za mną, jednak lata doświadczenia zrobiły swoje i wyprzedził mnie.

Kolejną wielką niespodzianką tych mistrzostw było odległe, trzynaste miejsce Janusza Darochy. Częstochowianin, który w ostatnich czterech latach stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw nawigacyjnych, zarobił ponad 300 punktów karnych w konkurencji lądowań, co sprawiło, że przestał się liczyć w walce o końcowe zwycięstwo.

Darocha nie wyjechał jednak z Rudnik z pustymi rękami. Po podsumowaniu wyników lotniczego Pucharu Polski okazało się, że częstochowianin był najlepszym polskim pilotem w kończącym się właśnie sezonie.

Podczas zakończenia zawodów uhonorowano także trenera kadry narodowej pilotów Andrzeja Osowskiego. Pochodzący z Częstochowy Osowski obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia pracy szkoleniowej.

Wyniki: Seniorzy. Marek Kachaniak (Aeroklub Rzeszowski), 2. Wacław Wieczorek (A. Krakowski), 3. Michał Wieczorek (A. Krakowski), 13. Janusz Darocha (A. Częstochowski), 15. Michał Osowski (A. Częstochowski). Juniorzy. 1. Michał Wieczorek (A. Krakowski), 2. Łukasz Pawlak (A. Warszawski), 3. Michał Bartler (A. Lubelski), 4. Michał Osowski (A. Częstochowski).

Klasyfikacja końcowa Pucharu Polski. 1. Janusz Darocha, 2. Krzysztof Wieczorek (A. Krakowski), 3. Wacław Wieczorek, 14. Michał Osowski

Dla Gazety

Marek Kachaniak: mistrz Polski seniorów w lataniu nawigacyjnym: - Jest to już kolejny medal, który wywalczyłem w Częstochowie. Wcześniej dwa razy byłem tutaj drugi, a raz trzeci. Lubię latać nad tą okolicą. Atmosfera tego miejsca sprzyja dobremu lataniu.