Kraksa na Mistrzostwach Polski w Kolarstwie Torowym

KOLARSTWO TOROWE. Szczecinianin Damian Zieliński udział w mistrzostwach zakończył w szpitalu. Do groźnie wyglądającej kraksy doszło drugiego dnia zawodów podczas keirinu. Na szczęście skończyło się na strachu.
Na ostatnim okrążeniu keirinu (wyścig za motocyklem), kiedy kolarze finiszowali, prowadzący Łukasz Kwiatkowski (Stal Ekobud Grudziądz) zajechał drogę wyprzedzającemu go Damianowi Zielińskiemu i Grzegorzowi Krejerowi (obaj Gryf Szczecin). Cała trójka i jadący z nimi Grzegorz Trębski (Żyrardów) przewrócili się i osunęli z betonowego toru na trawnik.

Po kilkunastu sekundach o własnych siłach i bez większych obrażeń wstał Kwiatkowski, z połamanym rowerem Trębski i potłuczony Krejner. Dla nich wywrotka skończyła się tylko mocnymi obtarciami skóry na ciele. 23-letni Zieliński kilka minut leżał na prawym boku. Założono mu kołnierz ortopedyczny, a karetka zabrała go do szpitala przy Unii Lubelskiej.

- Jestem cały poobijany i poobdzierany, ale nic poważnego mi nie jest - stwierdził w niedzielę Zieliński. - Zrobiono mi wszystkie badania, prześwietlenia i wypisano do domu. Mogę chodzić, choć z trudem. Podobno rower mocniej ucierpiał. Myślałem, że uda mi się wyprzedzić Łukasza i nic się nie stanie, ale coś mnie przyblokowało i wyleciałem przez kierownicę. Nawet dokładnie nie pamiętam, jak to się stało.

- Obaj niestety popełniliśmy błąd - przyznał po kraksie Kwiatkowski. - Damian zaczął mnie wyprzedzać i w jednym momencie zjechaliśmy się i sczepiliśmy.

Kwiatkowskiego zdyskwalifikowano, a o medale walczyła dwójka zawodników: Kamil Kuczyński (Cyklista Żyrardów) i Tomasz Balcer (Gryf). Mistrzem został Kuczyński, srebro przypadło Balcerowi, a brąz Krejnerowi, który już schodząc po kraksie do boksu, wskoczył na rower i dokończył wyścig, zdobywając swój 30. medal w karierze.

Mistrzostwa Polski zakończyły się sukcesem gospodarzy - Gryfa Szczecin. Kolarze wywalczyli sześć medali: trzy złote (w tym Krejner swój 13. na 1 km), srebrny i dwa brązowe. W gronie pań bezkonkurencyjna była Magdalena Sara (Stal Ekobud Grudziądz). Mistrzyni Europy juniorów zdobyła trzy złote krążki. Na najwyższym podium stanęła szczecinianka Karolina Janik (BOGO Szczecin) w wyścigu punktowym. Dwa brązy zdobyły jej koleżanki: Magdalena Bąkowska (sprint) i Marta Szczuko (keirin).

Zwycięzcy sobotnich wyścigów

4 km mężczyzn na dochodzenie: Wojciech Ziółkowski (KTC Konin); wyścig punktowy kobiet: Karolina Janik (Elektro-Bud BOGO Szczecin); keirin mężczyzn: Kamil Kuczyński (Cyklista Bakoma Żyrardów); sprint drużynowy mężczyzn: Gryf Szczecin (Krejner, Zieliński, Balcer); 3 km na dochodzenie kobiet: Joanna Ignasik (Górnik Wałbrzych); wyścig amerykański open: KTC Konin (Radosław Wasilewski, Piotr Kupczanko).