Szczypiorniści Travelandu Społem przed sezonem

Chcemy awansować do ekstraklasy - zgodnym chórem mówią zawodnicy, trener oraz działacze pierwszoligowego zespołu piłki ręcznej Traveland Społem, który w sobotę na inaugurację rozgrywek zmierzy się na wyjeździe z SMS-em Gdańsk
Już w poprzednich latach w środowisku olsztyńskiej piłki ręcznej nieśmiało mówiło się o możliwości awansu Travelandu do ekstraklasy. Te nadzieje nabrały realnych kształtów w zeszłym sezonie i niewiele zabrakło, by starania o awans skończyły się dla olsztyniaków szczęśliwie. Ostatecznie jednak zbieg różnych okoliczności i zdarzeń - nie zawsze zależnych od umiejętności sportowych zespołu - spowodował, że kiedy podopieczni Marka Niedźwieckiego wywalczyli czwartą pozycję w pierwszoligowej tabeli, w zespole pozostało uczucie niedosytu. I w takim nastroju zawodnicy rozjechali się na wakacje, a Marek Niedźwiecki w jeszcze gorszym, bowiem nie przedłużono z nim kontraktu na kolejny sezon.

Podczas letniej przerwy olsztyńska drużyna została jednak wzmocniona na tyle, by powalczyć o awans do ekstraklasy. Zaproponowano też powrót do zespołu Mieczysławowi Nowakowi, który trenował najpierw Warmię, a potem Traveland przez wiele lat i jest twórcą sukcesów olsztyńskiego szczypiorniaka.

- Powrót trenera Nowaka nie jest przypadkowy - twierdzi Andrzej Dowgiałło, prezes Olsztyńskiego Klubu Piłki Ręcznej Traveland Społem. - To on trzy lata temu wprowadził zespół do pierwszej ligi i liczymy, że teraz uda mu się wprowadzić go do ekstraklasy z nowymi zawodnikami.

Przed sezonem szczególnie pilne było pozyskanie nowego bramkarza na miejsce Adama Piekarskiego, który z powodu kontuzji kręgosłupa zakończył karierę. Jego miejsce zajmie Adrian Konczewski, rezerwowy bramkarz Wisły Płock.

- Adrian co prawda grał w kadrze mistrzów Polski juniorów, ale brakuje mu jeszcze trochę ,,ogrania"- ocenia trener Mieczysław Nowak. - Mimo to liczę, że będzie mógł zawsze wesprzeć czy zastąpić Marcina Proroka, naszego podstawowego bramkarza.

Działacze Travelandu Społem wydają się szczególnie zadowoleni z powrotu do zespołu Krzysztofa Kłosowskiego, który rok temu, jako najskuteczniejszy zawodnik olsztyńskiego zespołu, po zakończeniu sezonu podpisał umowę z Warszawianką Warszawa, występującą w ekstraklasie. Po jednym sezonie w stolicy Kłosowski zdecydował się wesprzeć drużynę z Olsztyna.

- Doświadczenie zdobyte w Warszawie może nie jest zbyt wielkie, ale na pewno przyda mi się podczas występów z olsztyńskim zespołem - twierdzi Krzysztof Kłosowski.

- Udało nam się stworzyć drużynę, która może powalczyć o awans do ekstraklasy - przekonuje Andrzej Dowgiałło, prezes OKPR Traveland. - Mamy najlepszy zespół, jaki był możliwy do skompletowania.

Na jakiś czas z rywalizacji o miejsce w podstawowym składzie Travelandu Społem odpadł Jacek Zyśk, który wciąż leczy uraz kolana. Kapitan olsztyńskiego zespołu ,,dorobił się" go jeszcze w zeszłym sezonie.

- Myślę, że będę gotowy do gry za miesiąc. Mam nadzieję, że uda mi się od razu wystąpić w pierwszym składzie - mówi Jacek Zyśk.

Wszystkie mecze pierwszej rundy będą rozgrywane w sali gimnastycznej V Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Krasickiego w Olsztynie. Zastanawiające dlaczego tylko tam, skoro klub ma zgodę na korzystanie z hali Urania? Podobno działacze liczyli się ze zdaniem trenera, który uważa, że tak jest taniej dla klubu.

- To nie do końca prawda - prostuje prezes Dowgiałło. - Jeśli na co dzień zespół trenuje w sali V LO, to uważam, że powinniśmy tam rozgrywać wszystkie spotkania. Nie chcę, aby zdarzyła się taka sytuacja, że własna hala nie jest naszym atutem, bo zawodnicy nie są do niej przyzwyczajeni. Nie wykluczamy natomiast, że spotkania drugiej rundy będą rozgrywane w Uranii.W grupie A pierwszej ligi piłki ręcznej mężczyzn, oprócz OKPR Traveland Społem, wystąpią: Gwardia Opole, Wolsztyniak Wolsztyn, AZS Zielona Góra, Techtrans - Darad Elbląg, Grunwald Poznań, Tęcza Kościan, Sokół Kościerzyna, Gwardia Koszalin, SMS Gdańsk, KKKF Żukowo, Sparta Oborniki Wlkp.

Skład grupy B: AZS Politechnika Radom, Anilana Łódź, Wisła Sandomierz, Viret Zawiercie, Bocheński KS, MKS Końskie, AZS AWF Biała Podlaska, MTS Chrzanów, Wisła Puławy, Stal Mielec, AZS AWF Warszawa, Pabiks PabianiceKadra zespołu Traveland Społem w sezonie 2004 / 2005

bramkarze: Marcin Prorok (rocznik: 1980), Adrian Konczewski (1985)

rozgrywający: Jarosław Kędra (1980), Krzysztof Kłosowski (1980), Tomasz Kuczyński (1979), Marek Rozporski (1984), Marek Staniszewski (1978), Krzysztof Szymkowiak (1980), Adam Tetyk (1980), Maciej Wasilenko (1982), Jacek Zyśk (1979)

kołowi: Marcin Jakacki (1974), Krzysztof Maciejewski (1979), Paweł Szczurowski (1980)

lewoskrzydłowy: Marcin Malewski (1982)

prawoskrzydłowi: Dawid Wojtaszewski (1980), Kamil Kwiecień (1984)Z zespołu odeszli: Rafał Kulbicki, Marcin Lisowski, Grzegorz Steć oraz Adam Piekarski, który zakończył karierę

Do zespołu dołączyli: Krzysztof Kłosowski z KS Warszawianka Warszawa oraz Adrian Konczewski z Wisły Płock