Kolarski Tour de Pologne w regionie

Blisko 150 kolarzy zamelduje się w środę w Bydgoszczy na mecie 3. etapu największego wyścigu w naszym kraju. Kolorowy peleton przez pół godziny będzie jeździć po mieście, zanim zakończy walkę na asfalcie przed halą Łuczniczka..

To już 61. edycja wyścigu Dookoła Polski, który od przyszłego roku zostanie włączony do cyklu Pro Tour i znajdzie się w ten sposób w grupie 28 największych imprez kolarskich świata, m.in. obok Tour de France i Giro d'Italia. W rezultacie 20 najlepszych ekip globu w rankingu UCI będzie miało obowiązek startu w naszym wyścigu. Teraz startuje 19, w tym siedem z elitarnej zawodowej 1. Dywizji. Jest też osiem polskich ekip oraz reprezentacja Polski do lat 23, prowadzona przez bydgoszczanina, kolarskiego drużynowego wicemistrza igrzysk w Barcelonie'92 Marka Leśniewskiego.

Trasa Touru jest identyczna, jak rok temu. I jak rok temu, w środę kolarze pokonają 204 km z Ostródy do Bydgoszczy. - Przed rokiem był to bardzo deszczowy etap. A im zimniej, tym kolarze szybciej jadą. W takiej sytuacji nikt nie myśli o ucieczce, tylko o tym, by już być na mecie. O zwycięstwo walczyć więc będą specjaliści od sprintu. Wygra ten, który będzie miał największe wsparcie w swojej ekipie - opowiada Marcin Lewandowski z grupy Action ATI.

Kolarze wjadą w środę do naszego województwa po 13 i przejadą przez Brodnicę (spodziewani są tam około 13.32), Wąbrzeźno (14.18), Chełmżę (15.04), Unisław (15.27), Dąbrowę Chełmińską (15.39) i Ostromecko (15.51). Na moście na Wiśle w Fordonie oczekiwani są około 15.55. Dalej pojadą ul. Fordońską, mostem Kazimierza Wielkiego, Nowotoruńską i Toruńską. Zajmie im to kwadrans, kiedy to wjadą na 5-kilometrową pętlę, zaczynającą się i kończącą przed Łuczniczką. Kibice, usytuowani na trasie, będą mogli zobaczyć ich cztery razy przejeżdżających Toruńską, Ustroniem i Kujawską (tam zaplanowano czterokrotnie premię górską), al. Jana Pawła II, Nizinami do ronda Toruńskiego. Na mecie spodziewani są około 16.30. Przed rokiem trudy jazdy w deszczu i chłodzie najlepiej wytrzymał Włoch Daniele Bennati, który najszybciej finiszował z czteroosobowej grupy.Teraz wśród startujących jest czterech polskich olimpijczyków z Aten: Radosław Romanik (nr 124), Sławomir Kohut (122, obaj grupa Hoop CCC Polsat), Tomasz Brożyna (91, Action ATI, wygrał kiedyś TdP) i Dawid Krupa (166, Legia Bazyliszek Sopro Warszawa). Zabraknie ostatniego, wychowanka Rometu Bydgoszcz Sylwestra Szmyda, który w tym czasie ściga się ze swoją grupą Saeco w Vuelta Espana. Dopingować można natomiast innego "rometowca" Jarosława Wełniaka (nr 162) w barwach Legii Bazyliszka Sopro (187). Wśród zagranicznych szosowców mamy m.in. drugiego w ubiegłorocznym TdP Andrea Noe (nr 36) oraz znakomitego sprintera Fabio Baldato (31), który wygrał pierwszy etap po Trójmieście. A w żółtej koszulce lidera wyścigu będzie pędził w środę wychowanek Pacifiku Toruń Daniel Majewski (Grupa PSB Kreisel).

jad

Relacja z wyścigu w TVP1 i TVPolonia między 15.35 a 17.

Cenne koszulki

Każda z 19 grup ma własne kolorowe koszulki w barwach i z logo głównych sponsorów. Kilkunastu kolarzy jest jednak wyróżnionych, bo dzięki skutecznej jeździe ma prawo zakładać koszulki dla "naj, naj, naj". Jak w każdym wielkim wyścigu najcenniejsza trykot to ten żółty, w którym mknie lider klasyfikacji generalnej. Pozostałe to:

zielona - najlepszy "góral" (z największa liczbą punktów na premiach górskich)

różowa - najaktywniejszy kolarz (za lotne premie)

biała - punktowa (za miejsca na etapach i lotnych premiach)

czerwone - najlepsza drużyna (suma czasów na etapie trzech najlepszych kolarzy)

biało-czerwona - najlepszy polski kolarz

biało-granatowa - zwycięzca największej liczby etapów

Liczba Touru

7400

złotych to premia (brutto) dla zwycięzcy etapu

Obok Touru

W oczekiwaniu na peleton na mecie środowego etapu, w okolicach hali Łuczniczka od 14 zaplanowano imprezy towarzyszące. Odbędzie się m.in. kryterium uliczne młodzików "Mini Tour de Pologne" (20 okrążeń po 950 m), prezentacja dziwnych pojazdów rowerowych (uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych) oraz pokaz jazdy w stylu "free", a także koncert orkiestry dętej. Już od 13.30 przed halą policjanci będą znakowali rowery zainteresowanych.

Copyright © Agora SA