W środę początek Pucharu Polski w siatkówce

Dziewięć wielkopolskich zespołów zostało zgłoszonych do tegorocznej edycji Pucharu Polski kobiet
Puchar Polski piłkarzy nazywany bywa "imprezą tysiąca drużyn". Rozgrywkom siatkarek daleko do futbolowego rozmachu - do tegorocznych rywalizacji siatkarek o krajowy puchar zgłoszono 35 ekip. Niewiele lepiej wygląda sytuacja u mężczyzn, gdzie walczyć będzie 46 zespołów.

W środę poznańscy kibice będą mogli obejrzeć dwa mecze derbowe zaplanowane w ramach rundy wstępnej PP. Akademia Rolnicza Poznań podejmować będzie Energetyka, a drugi zespół AZS AWF zagra na własnym parkiecie z rezerwami Calisii.

AR i Energetyk grają w grupie pierwszej. Zwycięzca środowego pojedynku będzie 15 września gospodarzem meczu I rundy przeciwko Piastowi Szczecin (seria B ekstraklasy), a w kolejnym etapie (II rundzie) na rywala czeka już szósty zespół serii A Gwardia Wrocław (22 września).

W III rundzie będzie obowiązywał system turniejowy: trzy zespoły zagrają "każdy z każdym" mecz i rewanż (1-2, 5-6 oraz 8-9 października). Zwycięzca tego etapu awansuje już do fazy finałowej, z udziałem czterech najlepszych drużyn w kraju. Ten turniej zostanie z kolei rozegrany tuż przed Bożym Narodzeniem, a gospodarza wyznaczy Polski Związek Piłki Siatkowej.

W pierwszej grupie, obok Energetyka i AR, gra także Nafta Piła. Zdobywczynie Pucharu Polski z 2002 r. są rozstawione i włączą się do rywalizacji dopiero II rundzie. Zmierzą się wtedy z AZS Politechnika Częstochowska (seria B). Do fazy turniejowej w tej grupie wejdzie też zwycięzca pojedynku Skra Bełchatów - Start Łódź.

Rezerwy AZS AWF i Calisii trafiły do grupy III. Drużyna, która wygra w środę, w meczu I rundy zagra z Sokołem Chorzów, a na kolejnym etapie czeka już beniaminek serii A Dalin Myślenice. Sparta Złotów zagra w I rundzie ze zwycięzcą meczu MOSiR Jasło - MKS Andrychów, a jeśli wygra - zmierzy się z AZS AWF Poznań.

ChTPS Chodzież (seria B) i Winiary Kalisz udział w PP rozpoczynają dopiero za dwa tygodnie, od I rundy. ChTPS gra w grupie czwartej z AZS-Zeto Białystok, a wicemistrzynie Polski (grupa II) z... wicemistrzyniami serii B Wisłą Kraków.

Są też cztery męskie

Rozgrywki rozpoczynają też mężczyźni, w tym cztery zespoły z Wielkopolski. W rundzie wstępnej grupy pierwszej zagrają jutro OUKS przy I LO w Ostrowie Wlkp. z AKS Politechnika Poznań, a zwycięzca zagra w I rundzie z Moderatorem Hajnówka (seria B). Drużynami rozstawionymi w tej grupie są obrońca PP Polska Energia Sosnowiec i Resovia.

Tele Puls-Budowlanka Poznań i Śnieżka-Joker Piła zaczynają od I rundy. Poznaniacy (druga grupa) podejmują beniaminka serii B Orła Międzyrzecz, a Śnieżka zagra na wyjeździe ze zwycięzcą meczu MKS Andrychów - Błękitni Ropczyce.