Wyniki półmaratonu w Pile

Piotr Drwal z Ekspresu Katowice i olimpijka Małgorzata Sobańska z Dębu Kozienice zwyciężyli w 14. półmaratonie w Pile. Jednocześnie zdobyli złote medale mistrzostw Polski

Pilski półmaraton rozwija się bardzo szybko. Jeszcze kilka lat temu uczestniczyło w nim ok. 200 osób. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba uczestników - 865 osób z 11 krajów. Sklasyfikowano 799 biegaczy. - Na początku nasz bieg odbywał się na trasie 15 km. Dopiero od kilku lat rozgrywamy półmaraton. Może właśnie ten dystans, bardziej prestiżowy, zaczął przyciągać biegaczy - zastanawiał się organizator półmaratonu Henryk Paskal. - Zresztą nasza trasa jest bardzo atrakcyjna dla uczestników - mówił Paskal.

W niedzielnym biegu na dystansie 21 km i 97 m, rozegranym w upalnej pogodzie (25 st. C), dominowali zawodnicy katowickiego klubu Ekspres - zajęli oni wszystkie miejsca na podium. Drugi był Adam Dobrzyński, a trzeci Radosław Dudycz.

W gronie kobiet na piątej pozycji bieg zakończyła Arleta Meloch. Reprezentantka Olimpii Grudziądz była najlepszą zawodniczką ubiegłorocznych halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce organizacji INAS-FID (niepełnosprawni intelektualnie). Przypomnijmy, że w Spale zdobyła pięć złotych medali na dystansach 800, 1500 i 3000 m oraz w sztafetach 4 x 200 m i 4 x 400 m.

W masowym biegu na dystansie 2 km startowało w niedzielę w Pile 2 tys. uczniów szkół podstawowych. Bieg VIP-ów na 800 m wygrał dwukrotny mistrz olimpijski w maratonie (Montreal 1976, Moskwa 1980), były reprezentant NRD Waldemar Cierpiński, który obecnie jest dyrektorem maratonu na trasie Halle-Lipsk. W półmaratonie wystartował także wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz. Zajął 608. miejsce z czasem 1.51:50, w swojej kategorii wiekowej był na 193. pozycji.