Pierwsze ekipy na Sześciodniówkę meldują się w Miedzianej Górze

Holendrzy już przyjechali, motocykle Australijczyków właśnie przypłynęły. Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczynającej się w najbliższy poniedziałek Sześciodniówki, czyli drużynowych mistrzostw świata w rajdach enduro. W Kielcach i okolicach mogą zameldować się nawet ponad 3000 tysiące gości z całego świata.
International Six Day's to najważniejsza na świecie impreza w rajdach enduro. W tym roku odbędzie się już 79. jej edycja. Olimpiada Motocyklowa - jak nazywają imprezę zawodnicy - gości w Polsce po raz czwarty. W naszym regionie tak wielkiej imprezy w rajdach enduro jeszcze nie było. Do wczoraj zgłosiło się 428 zawodników z całego świata. Oprócz faworytów, Włochów, Francuzów, Niemców, Skandynawów, Amerykanów, Australijczyków, są też przedstawiciele np. Kanady, Meksyku, Japonii, Namibii, Kostaryki czy Wenezueli. W polskiej ekipie jest dwóch zawodników z naszego regionu - pochodzący z Piekoszowa, a jeżdżący w barwach Red Grodków, Łukasz Bartos wystartuje w najważniejszej klasie World Trophy, czyli drużynowych mistrzostwach świata, a Michał Szuster z KTM Novi Kielce będzie reprezentował biało-czerwone barwy w Junior Trophy, czyli drużynowych mistrzostwach świata zawodników do 23 lat.

Wczoraj na torze "Kielce" w Miedzianej Górze rozpoczęło pracę Biuro Zawodów. - Już przyjmujemy pierwszych zawodników. Wiemy, że od kilku dni są tu już Holendrzy. Właśnie przypłynęły kontenery z motocyklami Australijczyków - informuje Stanisław Brzósko, rzecznik prasowy Sześciodniówki. Do Kielc przyjadą nie tylko najlepsi rajdowcy na świecie, ale też prawdziwi weterani tej imprezy. - Australijczycy poinformowali, że w składzie ich ekipy jest Geoffrey Ballard, dla którego będzie to już... 27 start w Sześciodniówce! Ma w dorobku 11 złotych i 6 srebrnych medali tej imprezy - mówi Brzósko. Organizatorzy szacują, że przez blisko dwa tygodnie do Kielc i okolic przyjedzie ponad 2500 gości z całego świata.

Uroczyste otwarcie Sześciodniówki odbędzie się w sobotni wieczór w amfiteatrze na Kadzielni podczas rozpoczynającego się o godz. 19 uroczystego koncertu, którego gwiazdą będzie zespół Maanam. Dzień później na godz. 16 zaplanowano start honorowy z parkingu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego przy al. IX Wieków Kielc. - Najprawdopodobniej start uświetni pokaz niezwykle malowniczej grupy motocyklistów z brytyjskiej wyspy Man. Oni są gośćmi każdej Sześciodniówki - twierdzi Brzósko.

Zawodnicy rozpoczną rywalizację w poniedziałek, 13 września, o godz. 8 w Centrum Sześciodniówki, na torze w Miedzianej Górze. Codziennie, aż do soboty, startować będą o tej samej porze. Przez sześć dni, na czterech różnych trasach, będą mieli do pokonania 1329 kilometrów. - Z pewnością nie dojadą wszyscy. Wszystko zależeć będzie od pogody. Jeśli nadal będzie tak słonecznie i sucho, w sobotę na mecie można się spodziewać nawet 80 procent zawodników. Jeśli będzie lało, choć wierzymy, że tak się nie stanie, może dojechać zaledwie połowa - stwierdził Brzósko.

W sobotę w "Gazecie" "Gazeta na Sześciodniówkę", specjalne wydanie poświęcone imprezie. A w niej wszystko, co niezbędne kibicowi: lista startowa z numerami zawodników, mapy tras oraz historia Sześciodniówki