Śląsk przygotowuje się do meczu z Anglią

Na mecz Polska - Anglia przyjedzie ponad 3 tys. angielskich kibiców. Większość z nich pojawi się w Katowicach już w poniedziałek. Cała śląska policja została postawiona na nogi. Na jej prośbę właściciele pubów w centrum miasta będą lali piwo tylko do plastikowych kubeczków, w Novotelu otwarty zostanie polowy punkt konsularny. Naszych stróżów prawa w czasie operacji o kryptonimie "Tamiza" wspomagać będą oficerowie Scotland Yardu
Już jutro na nogi postawiona zostanie cała śląska policja. Pierwsze grupy angielskich kibiców wracających z Austrii [dziś reprezentacja Anglii gra tam swój pierwszy mecz eliminacji MŚ - przyp. red.] spodziewane są w Katowicach już w poniedziałek rano. Ma ich przyjechać ponad 3 tys. Zagraniczni goście zamieszkają we wszystkich katowickich hotelach z wyjątkiem Monopolu, który będzie główną kwaterą angielskiej reprezentacji.

- Polscy fani mogą sobie jednak wybić z głowy polowanie w foyer na Beckhama lub Owena. Na życzenie angielskiej federacji piłkarskiej hotel zostanie zamieniony w twierdzę i nikt nie wejdzie do środka - zapowiada policja.

Wczoraj do Katowic przylecieli dwaj oficerowie Scotland Yardu, kolejnych dziesięciu oczekuje się w poniedziałek. Przywieźli zdjęcia najbardziej agresywnych angielskich kibiców i razem z naszymi funkcjonariuszami będą koordynowali działania na Stadionie Śląskim. Wspólnie zadbają o bezpieczeństwo hotelu Monopol. Operacja ta nosi kryptonim "Tamiza". W Katowicach wszystkim funkcjonariuszom wstrzymano urlopy, a Komenda Wojewódzka Policji ściąga już posiłki z Bielska-Białej, Częstochowy, Opola i Wrocławia. W sumie ponad 2 tys. ludzi.

Inspektor Stanisław Olewiński, szef katowickiej policji, spotkał się wczoraj z właścicielami pubów w centrum miasta. - Zgodzili się, żeby od poniedziałku we wszystkich ogródkach lać piwo wyłącznie do plastikowych kubków - mówi komendant. Dodatkowo restauratorzy zapowiedzieli, że przedstawią policji listę lokali, w których mecz będzie można oglądać na telebimach. - To tak na wszelki wypadek. Lepiej, żeby policja była gdzieś w pobliżu - tłumaczy jeden z restauratorów.

Główne siły policji będą rozmieszczone wokół Stadionu Śląskiego oraz w centrum Katowic. Dodatkowo dziesiątki patroli pojawią się na drogach dojazdowych na stadion. - Prawdopodobnie w dniu meczu ruch w mieście zostanie sparaliżowany, dlatego przygotowaliśmy objazdy - zapowiada szef katowickiej policji.

Do meczu przygotowują się też służby dyplomatyczne. Od poniedziałku w katowickim Novotelu przy al. Roździeńskiego czynny będzie polowy punkt konsularny. - Przy takiej liczbie Anglików zawsze pojawią się jakieś problemy. Więc my będziemy pomagali je rozwiązywać - usłyszeliśmy wczoraj w konsulacie brytyjskim. W przypadku kłopotów angielscy fani będą mogli dzwonić z komórek na nr tel. +48 32 200 41 08.